Για την τρίτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Basketball Champions League η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 73-66 από την Βόννη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Ο Γιάννης Στρέλνιεκς με 20 και ο Ακίλ Μίτσελ με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την «Ένωση», ενώ 26 είχε για τους νικητές ο Τι Τζέι Σορτς.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με Μίτσελ και ΜακΓκρίφ να προσφέρουν σκορ, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-12 με τρίποντο του Στρέλνιεκς. Ολοκληρώνοντας ένα 18-0 οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 29-12 στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου. Παρά την αστοχία στις βολές (5/11), η ΑΕΚ κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνά της και να κλείσει το ημίχρονο με 36-23.

Αυτό δεν συνέβη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το επιθετικό μπλακ άουτ της «Ένωσης» συνδυάστηκε με την αφύπνιση της Βόννης, η οποία πέρασε μπροστά με τρίποντο του Μόργκαν, 46-47. Η γερμανική ομάδα ολοκλήρωσε την περίοδο με επί μέρους 10-29 και προβάδισμα έξι πόντων, 46-52. Ο ασταμάτητος Σορτς έφερε την Βόννη και στο +8 (53-61) έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, αλλά λάθη, αστοχία και… βολές δεν τους το επέτρεψαν, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν, 66-73.

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73