Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Τρίτη σερί νίκη για τον Σ.Κ. Νικόπολη

Τρίτη σερί νίκη με σκορ 69-65 για τον Σ.Κ. Νικόπολη σήμερα Σάββατο 06 Νοεμβρίου και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας με αντίπαλο τον Α.Σ Μολοσσών για την 4η αγωνιστική της Α’ Ανδρών του Β΄Ομίλου της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι παίχτες του Σπύρου Πολίτη αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, το πίστεψαν και έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, παίρνοντας ένα ακόμη ροζ φύλλο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-23 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-38 για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των Μολοσσών διατήρησε τη διαφορά υπέρ της (48-56), αλλά η Νικόπολη με καλή άμυνα και πατώντας καλύτερα στο γήπεδο κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 65-65  02:02 πριν το τέλος και με εύστοχο τρίποντο του Τσιτώνη και μία εύστοχη βολή του πολύ καλού σήμερα Ζήκα, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 20 πόντους, έφτασε στο τελικό 69-65.

Διαιτητές: ΖΕΡΒΑΣ – ΤΣΙΓΑΣ

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-38, 48-56, 69-65

ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): ΖΗΚΑΣ 20, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 16, ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 15, ΚΙΤΣΑΝΤΑΣ 9, ΖΑΛΟΚΩΣΤΑΣ, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 5, ΚΑΛΟΓΗΡΟΣ, ΠΑΠΠΑΣ, ΑΝΤΥΠΑΣ, ΔΟΥΒΛΗΣ 4, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ.

Μολοσσοί Ιωαννίνων (Ζήσης): ΠΟΛΥΖΟΣ, ΚΟΡΔΑΣ 2, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΤΑΤΣΙΔΗΣ 2, ΖΗΣΗΣ 24, ΖΩΤΟΣ 11, ΠΑΤΡΑΜΑΝΗΣ 4, ΜΑΚΗΣ 18, ΓΟΥΛΑΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ, ΓΚΡΕΚΟΣ 4.