Κυριακή, 14 Απριλίου, 2024

«Εκτέλεσε» την Νικόπολη πίσω από τα 6,75 μ. ο Πρωτέας Γρεβενών

Ο Σ.Κ. Νικόπολη υποδέχθηκε σήμερα  Κυριακή 04 Φεβρουαρίου 2018  και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας τον Πρωτέα Γρεβενών για την 2η αγωνιστική του Β γύρου της ΄Γ Εθνικής και γνώρισε την ήττα με σκορ 51-67.

Οι παίχτες του Παπίρη έκαναν σήμερα ένα από τα χειρότερα παιχνίδια τους χωρίς λύσεις στην επίθεση και με μεγάλη αστοχία ακόμα και στις βολές. Κατέβηκαν στο σημερινό ματς με πολλούς τραυματισμούς και προερχόμενοι από ρεπό αλλά αυτό δε δικαιολογεί τη σημερινή τους εικόνα. Η περιφερειακή άμυνα τους δε λειτουργούσε σωστά με αποτέλεσμα να δέχονται εύκολα καλάθια από τα 6.75 ενώ έκαναν και πολλά λάθη. Προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο καταθέτοντας ψυχή στο παρκέ αλλά η ομάδα του Πρωτέα δε τους άφησε περιθώρια για το τελικό 51-67.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι το πρώτο δεκάλεπτο μας ετοίμασε για ένα πραγματικό ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ για το 17-16 του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νικόπολη έμεινε χωρίς καλάθι τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα 0-10(17-26). Ο Αργυρός με τρίποντο έδωσε τη λύση στην επίθεση για το 20-26(4:49), με τον Πρωτέα να απαντά με δυο συνεχόμενα τρίποντα των Μιχαηλίδη και Τακίδη για το 21-32 και με νέο τρίποντο του Μαρκόπουλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 23-35. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-21 στο 2ο δεκάλεπτο τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι 16 πόντους(23-39).

Η Νικόπολη δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε με τον Κλωναρά με δυο συνεχόμενα τρίποντα να διαμορφώνει το 25-50, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού. Ο Τσιτσώνης με τρίποντο και κερδισμένο φάουλ μείωσε σε 35-52, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 37-52.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο 4ο δεκάλεπτο να γυρίσουν το ματς.  Με πάθος, θέληση και τη δύναμη της εξέδρας μείωσαν σε 44-56, αλλά κάποια λάθη σε κρίσιμες επιθέσεις δε τους άφησαν περιθώριο να επιστρέψουν στο ματς, με το παιχνίδι να τελειώνει 51-67 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 23-39, 37-54, 51-67

Διαιτητές: ΠΑΖΩΛΗΣ-ΛΕΛΟΥΔΑΣ.

Σ.Κ Νικόπολη(Παπίρης-Πολίτης): ΒΑΓΕΝΑΣ 6(1), ΑΡΓΥΡΟΣ 3(1), ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ 2, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 10(3), ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 8(1), ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ, ΝΙΚΑΣ 14(2), ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΡΕΜΠΗΣ, ΜΠΑΛΛΑΣ 7.

Πρωτέας Γρεβενών(Μουρουζίδης): ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ 5(1), ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Φ., ΚΛΩΝΑΡΑΣ 16(2), ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ 9(3), ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΛΟΒΟΣ 6(2), ΣΥΛΛΑΚΟΣ 2, ΤΑΚΙΔΗΣ 11(1), ΜΠΟΖΙΑΡΗΣ 3, ΚΑΛΟΓΕΡΑΤΟΣ 15(2), ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Ε., ΧΑΤΖΟΒΟΥΛΟΣ.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα.