Αρης-Λάρισα 90-72

0

«Διπλή» νίκη πέτυχε ο Άρης στο Αλεξάνδρειο επί της Λάρισας (90-72) για την 16η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EKO Basket League. Πέρα από τους δύο βαθμούς για δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά την, επίσης, εντός έδρας νίκη επί του Ηρακλή, οι «κίτρινοι» κάλυψαν και την διαφορά των 14 πόντων με τους οποίους είχαν ηττηθεί στον θεσσαλικό κάμπο στο ματς του πρώτου γύρου.

Για τον Άρη συνολικά ήταν η 5η νίκη στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν. Κορυφαίοι των «κίτρινων», που τελείωσαν το ματς με 11/20 τρίποντα ήταν ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς (22 πόντοι με 10/14 δίποντα), Τζέιλεν Μόρις (14 πόντοι με 2/3 τρίποντα), Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους (13 πόντοι με 3/5 τρίποντα) και ο Κεν Μπράουν (12 πόντοι με 4/7 σουτ εντός πεδιάς).

Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Άντονι Χίκι (16 πόντοι και 3 ασίστ).

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με 10 πόντους του Ντραγκίσεβιτς και δύο τρίποντα από τους Μίλαν Μιλόσεβιτς, Δημήτρη Φλιώνη, ξέφυγε στο σκορ με 19-4 στα πρώτα έξι λεπτά της συνάντησης. Δύο λεπτά αργότερα και με τον Ντραγκίσεβιτς να φτάνει τους 12 πόντους, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν και με 17 (23-6).

Η Λάρισα αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο και με 11 πόντους με ένα τρίποντο του Άντι Χίκι, μείωσε στους έξι (27-21) στο 15’. Ο Άρης, ωστόσο, άπαντησε με επιμέρους σκορ 16-5 με έξι πόντους του Ντραγκίσεβιτς και τέσσερις του Τόαρλιν Φιτζπάτρικ και λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε ξανά στο +17 (43-26).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με στον ίδιο ρυθμό δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή σε αυτή την περίοδο τον Μόρις, που σημείωσε 9 πόντους με ένα τρίποντο, τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24 πόντους (70-46).Η διαφορά για τον Άρη έφτασε μέχρι τους 29 (83-54) στο 34’ με δύο τρίποντα του Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ