Άρης – Γ. Σ. Κύμης 95-60

0

Από πολύ νωρίς κρίθηκε η αναμέτρηση Άρης – Κύμη στο Αλεξάνδρειο. Οι «κίτρινοι» ήταν καταιγιστικοί και στα τελευταία 8’ και 30’’ της πρώτης περιόδου έκαναν σερί 24-0 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-2. Οι δύο πόντοι που πέτυχε η ομάδα της Εύβοιας στο πρώτο δεκάλεπτο είναι η δεύτερη χειρότερη στην ιστορία της Betshop Basket League μετά το μηδέν της Κηφισιάς στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης της στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό (97-59) για την σεζόν 2015-16.

Ο Άρης χωρίς να μειώσει τον ρυθμό του έφτασε στη επικράτηση με 95-60 και τις συνολικά 8 νίκες στην Betshop Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με σχεδόν απόλυτη ευστοχία (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Τον 25χρονο γκαρντ ακολούθησε σε απόδοση ο Λάκι Τζόουνς, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους με 3/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Μετά το 2-2 των πρώτων ενάμιση λεπτών, ακολούθησε σερί 24-0 των «κίτρινων», που άρχισε με οκτώ σερί πόντους με δύο τρίποντα του Μποχωρίδη και είχε ως αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 26-2. Ο Άρης συνέχισε με την ίδια ένταση παρά την μεγάλη διαφορά και με τρίποντο του Γκάρι Μπελ, προηγήθηκε με διαφορά 29 πόντων (32-3) λίγο μετά το 13’.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους μόλις στο 15’ (39-7) με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μποχωρίδη. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με +35 (46-11) δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο του Λάκι Τζόουνς.

Με τέσσερις σερί πόντους του Μποχωρίδη, ο Άρης αύξησε την διαφορά στους 40 (63-23) στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου.

Για τελευταία φορά οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 40 (87-47) στο 36’, με τρίποντο του Δημήτρη Βεργίνη. Από την Κύμη προσπάθησε περισσότερο ο Βαΐντας Καρινιάουσκας, που τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-2, 49-18, 74-36, 95-60.