Απόλλων Πόντου – Πλατανιάς 0-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Πλατανιά, ο οποίος πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη μακριά από την Κρήτη. Στα του αγώνα ο Απόλλων Πόντου ήταν αυτός, ο οποίος μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχει γίνει απειλητικός για την εστία του Γκοτ.Με το πέρας της ώρας το συγκρότημα του Γιάννη Τάτση πήρε μεν μέτρα στο γήπεδο, δίχως όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Θεοδωρόπουλου.

Όλα αυτά μέχρι το 43΄ όταν ο Νίλι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του τερματοφύλακα των Ποντίων, για να κάνει το 0-1. Στο 45΄ ο Πλατανιάς έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ποζατζίδη με 2η κίτρινη κάρτα, με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι Κρητικοί έφτασαν κοντά στο 0-2, το σουτ όμως του Καραγκούνη στο 63΄ αποκρούστηκε από τον Θεοδωρόπουλο. Στο 88΄ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να μείνει με 10 παίκτες, ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών του Δημήτρη Καλαϊτζίδη το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Τσουμάνης (45′ Δαλιανόπουλος), Θεολόγου, Αμαραντίδης, Δημητριάδης, Πουρτουλίδης, Σπόλιαριτς, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Κυβελίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης, Μποσέτι, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης (32′ Πουρζιτίδης), Νίλι, Παπανικολάου (85′ Μάικιτς), Στ. Ποζατζίδης, Καραγκούνης, Ουές, Μπιανκόνι (84′ Σινγκ).

Πηγή: sdna.gr