Δεν ήταν ανταγωνιστικός στην Λιόν και ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

0

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σε μια ακόμη εκτός έδρας αναμέτρηση της φετινής σεζόν παρουσίασε πολύ κακή αμυντική εικόνα με συνέπεια να δεχθεί καταιγιασμό τρίποντων και το απίστευτο 17/24 στην Λιόν από την Βιλερμπάν και να γνωρίσει «βαριά» ήττα με 97-73 στην εξ αναβολής συνάντηση της τρίτης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί την αθλητικότητα της γαλλικής ομάδας και να σταματήσει τον ρυθμό της. Ο Παναθηναϊκός έχασε την επαφή με την Βιλερμπάν στα πρώτα επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου όταν οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 21-8 από την έναρξη του δεκάλεπτου ξέφυγαν με διαφορά 16 πόντων (41-25) με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμ Χάουαρντ.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» άρχισε πολύ άσχημα το δεύτερο ημίχρονο και στο 26’ με τους γηπεδούχους να έχουν πετύχει 12/16 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, η διαφορά ανέβηκε στους 24 πόντους (61-37), ύστερα από επιμέρους σκορ από την αρχή της τρίτης περιόδου 17-7.

Ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα δεν μεταβλήθηκε και η διαφορά για την Βιλερμπάν έφτασε στο 38’ να αγγίξει τους 30 πόντους (95-66).Ήταν η έβδομη ήττα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε 10 ματς στην Ευρωλίγκα. Δεν αγωνίστηκε ο Σέλβιν Μακ, διότι αποκτήθηκε μετά την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης και την θέση του στην δωδεκάδα των «πρασίνων» πήρε ο Μάρκους Φόστερ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (ΤιΤζέι Πάρκερ): Φρίμαν 8 (2), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2 τριπ., 4 α.), Φαλ 4, Νογιά 8, Μπακό 5, Λάιτι 19 (2), Χάουαρντ 16 (4/4 τριπ.), Γιαμπουσέλ 7 (1), Κόουλ 16 (4/5 τριπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4, Κασελάκης 8 (1/1 διπ., 2/2 τριπ.), Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 10, Ουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1), Μπέντιλ 2, Σαντ – Ρος 6 (1 τριπ., 7 α.).