Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ του κλειστού της Χαλκίδας «Τάσος Καμπούρης» χάρις στην εξαιρετική άμυνα της και επιβλήθηκε της Κύμη (78-67) πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της στις πρώτες έξι αγωνιστικές της Betshop Basket League.

Η Ένωση ουσιαστικά είχε «κλειδώσει» τη νίκη από την τρίτη περίοδο, όταν προηγήθηκε με διαφορά 21 πόντων (63-42). Οι Γιόνας Ματσιούλις (15 πόντοι και 5 ριμπάουντ), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13 πόντοι και 5 ασίστ), Τάιλερ Ρόμπερσον (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ) ήταν η τριάδα των κορυφαίων της ΑΕΚ. Από την ομάδα της Εύβοιας προσπάθησε περισσότερο ο Κρις Χόρτον, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η Κύμη άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12-7 στο 6’ με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σκοτ Σαγκς. Η ΑΕΚ, ωστόσο, στα τελευταία 2’ και 19’’ της πρώτης περιόδου πήρε τα «ηνία» της συνάντησης και με σερί 10-0 με τέσσερις πόντους του Χάουαρντ Σαντ – Ρος, τελείωσε το δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15).

Η Ένωση αύξησε την διαφορά με γκολ φάουλ του Ματσιούλις (23-15) στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με σερί 8-0 σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο των δύο λεπτών, ξέφυγε με 14 (35-21), με 2’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλάθι του Σαντ – Ρος και μια βολή του Μάλκολμ Γκρίφιν, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17 (42-25) στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Με δύο σερί καλάθια του Ρόμπερσον, η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 17 (48-31) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου της τρίτης περιόδου. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με πέντε πόντους του (τρίποντο και καλάθι) έδωσε προβάδισμα 20 στην ΑΕΚ (61-41), με 54’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +21 (63-42), ύστερα από κάρφωμα του Ρόμπερσον. Η ομάδα της Εύβοιας επιχείρησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ 9-1 με δύο τρίποντα των Ρόντρικ Κάμφορ, Πάρη Μαραγκού μείωσε στους 13 (64-51) στα πρώτα τρεισίμιση λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου, αλλά η Ένωση απάντησε με δύο καλάθια των Δημήτρη Μωραΐτη, Ντούσαν Σάκοτα και ξέφυγε με 17 (68-51) στο 35’.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ