ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας: Πρώτη νίκη για τους Νέους, 3-1 τον Αιγινιακό

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Football League Νέων (2ος όμιλος) σημείωσαν οι Νέοι (Κ19) της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, οι οποίοι επιβλήθηκαν στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων Άρτας με 3-1 του Αιγινιακού.

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με το καλημέρα, όταν στο 2΄ ο Κούσης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά στην απέναντι γωνία για το 1-0. Στη συνέχεια οι Νέοι μας έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Μαργώνη (14΄, 23΄) και Αρτέμη (10΄). Στο 26΄ δέχτηκαν την ισοφάριση (1-1) με τον Μιτακίδη να βρίσκει δίχτυα με σουτ εκτός περιοχής.

Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Σφήκα μπήκε δυνατά και αφού απείλησε με τον Μαργώνη (51΄), στο 53΄ έφτασε στο γκολ και πάλι με τον Κούση, ο οποίος πλάσαρε ωραία από θέση τετ α τετ για το 2-1. Στη συνέχεια Κούσης (56΄) και Μαργώνης (60΄) είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71΄, όταν ο Ροβίνας έπαιξε γρήγορα φάουλ που κέρδισε η ομάδα μας για τον Καζέλη κι αυτός σκόραρε στο τετ α τετ, για το 3-1. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα Κούσης (73΄) και Αρτέμης (86΄) έφτασαν κοντά στο γκολ, ενώ και οι φιλοξενούμενοι είχαν μία σημαντική ευκαιρία, με τον Μπούκα να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση.

Νέοι ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας (Δημήτρης Σφήκας): Μπούκας, Χύσο, Γιαννούλης, Μάρκος, Μήτσιος (82΄ Κατσιγιάννης), Αρτέμης, Ροβίνας, Καζέλης (77΄ Μπενέκας), Τσίρκας (65΄ Κασίμης), Μαργώνης (88΄ Παππάς Σ.), Κούσης.