Α.Ο. Κέρκυρα – Απόλλων Πόντου 0-2

Μεγαλειώδη και δίκαιη νίκη, βάσει της μορφής του αγώνα, πήρε με σκορ 0-2 ο Απόλλων στην Κέρκυρα όπου θα μπορούσε να έχει πετύχει κι άλλα γκολ. Στο τέλος του αγώνα αυτή η καινούρια επιτυχία πανηγυρίστηκε συνολικά από τους ποδοσφαιριστές και τους φιλάθλους μας, οι οποίοι είχαν ταξιδέψει στο «νησί των Φαιάκων».

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, προσπαθώντας να αξιοποιήσουν τον παράγοντα έδρα, εντούτοις η μοναδική αξιόλογη φάση εκτέλεσης που δημιούργησαν προήλθε από εύκολο λάθος της ομάδας μας. Στο 24ο λεπτό ο Πασάς εκμεταλλεύτηκε αυτό το λάθος, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή αλλά στο μεταξύ τέσσερις παίκτες μας κάλυπταν την εστία και ο Σιατραβάνης αστόχησε.

Η ομάδα μας μετά το πρώτο 15λεπτο είχε ήδη φέρει τον αγώνα στον δικό της ρυθμό, δημιουργούσε προϋποθέσεις να σκοράρει και στο 32΄ ο Σουντουρά έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, μπήκε στην περιοχή, όμως το κακό τερέν δεν του επέτρεψε να κάνει το σωστό τελευταίο κοντρόλ και πριν πλασάρει άνοιξε τη μπάλα, με συνέπεια να αντιδράσει ο Κουτζαβασίλης που την μάζεψε. Και στο 37΄ ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λεωνίδα Κυβελίδη από τον Ιωάννου, που προσπάθησε να τον σταματήσει με πόδι και με χέρι. Ο Πουρτουλίδης ευστόχησε στην εκτέλεση και πραγματοποιήθηκε το 0-1 για την ομάδα μας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Απόλλων δημιούργησε νέα ανεπανάληπτη ευκαιρία, όταν ο Σουντουρά μπήκε περιοχή, πέρασε τον Κουτζαβασίλη, πλάσαρε, ο Χαντάκιας βρήκε λίγο τη μπάλα στη γραμμή, αυτή εξοστρακίστηκε στο δοκάρι και ο ποδοσφαιριστής μας σούταρε ξανά, αλλά ο Ιωάννου έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων παρουσιάστηκε ξανά πολύ ανώτερος των γηπεδούχων και παρά την έντονη προσπάθειά τους να φτάσουν στην ισοφάριση δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Πολίτη, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα. Στο 48΄ ο Ολαϊτάν σούταρε και ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε, ενώ στο 64΄ ο Απόλλων έχασε κι άλλη εκπληκτική ευκαιρία να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ: ο Κυβελίδης σούταρε μέσα από την περιοχή κι απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης, ο Ολαϊτάν επέμεινε στη φάση και έστρωσε στον Πουρτουλίδη, αυτός έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής, νέα απόκρουση του Κουτζαβασίλη (ίσως η μπάλα να αποκρούστηκε κι από το δοκάρι) και στη συνέχεια ο Κυβελίδης προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ.

Η Κέρκυρα είχε καλή στιγμή στο 84ο λεπτό, αλλά ο Πολίτης εξουδετέρωσε εντυπωσιακά μακρινό πλασέ του Σιατραβάνη, όπως και ο Κουτζαβασίλης στο 90΄σουτ από τον Χασομέρη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σε νέα ανατροπή του Κυβελίδη από τον Κρητικό (αποβλήθηκε) καταλογίστηκε το αδιαμφισβήτητο πένελτι και Πουρτουλίδης που ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση δεν αστόχησε, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της ομάδας μας.

Α.Ο.Κ. ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Αναστόπουλος) : Κουτζαβασίλης, Χαντάκιας, Κρητικός, Ζορμπάς (59΄ Γεωργακόπουλος), Σιατραβάνης, Κόντος, Αναστασίου (74΄ Αποστολίδης), Πασάς, Ιωάννου, Λινάρδος, Θεοδωράκης (69΄ Μότα).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Πουρτουλίδης, Κυβελίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Σαμαράς, Βλάχος, Ολαϊτάν (85΄ Τσουμάνης).