Α.Ο. Κασσιόπη – Δόξα Δράμας 3-0

«Με δύο γκολ ο Βραζιλιάνος επιθετικός έδωσε τη νίκη στην Κέρκυρα επί της Δόξας Δράμας, που παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων.»

Στα τρίποντα επέστρεψε ο ΑΟΚ, κόντρα σε ένα από τα φαβορί για άνοδο, τη Δόξα Δράμας, της οποίας επικράτησε με 3-0. Πολλά τα αμυντικά λάθη των «μαυραετών», που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να σκοράρουν με σχετική ευκολία. Οι Δραμινοί χρειάζονται άμεση βελτίωση, καθώς βρίσκονται αρκετά πίσω στη βαθμολογία, παραμένοντας χωρίς νίκη στα τρία τελευταία τους παιχνίδια!

Πιο επιθετική η Δόξα στα πρώτα λεπτά, με δύο σουτ του Μπαϊκαρά κι ένα του Κουσκουνά πριν τη συμπλήρωση του 5λεπτου να μην καταλήγουν σε γκολ, με τον Κουτσαβασίλη να παρεμβαίνει στο δεύτερο του Τούρκου χαφ και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 14’ ο Μέλκα μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Μότα, ενώ τρία λεπτά μετά η κεφαλιά του Πέρεθ υπό καλές προϋποθέσεις κατέληξε στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη. Στα χέρια του γκολκίπερ της Δόξας και το μακρινό σουτ του Μότα στο 21’. Τέσσερα λεπτά μετά, ο ΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Ζορμπά να περνά λίγο άουτ. Ο Τουράμ στο 27 σκόραρε με κεφαλιά, αλλά ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Ωστόσο, ο ίδιος ο φορ των γηπεδούχων πήρε το… αίμα του πίσω με «γκολάρα» στο 32’ με σουτ, λίγο έξω από την περιοχή της Δόξας. Λίγο νωρίτερα οι «μαυραετοί» είχαν απειλήσει με το σουτ του Πέρεθ μέσα από τη μεγάλη περιοχή να περνά άουτ. Στο 35’ οι άνθρωποι της ομάδας της Κέρκυρας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ριζογιάννη στον Σιατραβάνη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Δημήτρης Σπανός από τον πάγκο των «Φαιάκων». Στο 45’ μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα, με τον Κουσκουνά να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

Καλύυερη η Δόξα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ωστόσο, ο «βαρύς» αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε για να γίνει επικίνδυνη, με τον ΑΟΚ να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Στο 61’ ο Τουράμ σε μία ανύποπτη φάση, πήρε την κόντρα και με ιδανικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν στο επόμενο λεπτό να απαντήσουν με το σουτ του Πέρεθ να περνά άουτ. Στο 67’ ο Πέρεθ διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο του Σπίνουλα στην περιοχή, με τον Δραγούση να λέει «παίζετε». Στο 78’ ο Αποστολίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Δόξας και με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Μένκα για το 3-0.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Σανδραβέλης, Κούρος, Μότα (69’ Κρητικός), Λινάρδος, Σιατραβάνης, Βίλα, Ζορμπάς, Τουράμ (86’ Βέρτζος)

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μέλκα, Πεταυράκης, Μακρής, Πατράλης (80’ Νατσιόπουλος), Ρεβυθόπουλος (59’ Κρουθ), Καψάλης, Ριζογιάννης, Ανδρέου (66’ Κρητικός), Μπαϊκαρά, Πέρεθ, Κουσκουνάς

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Κωτούλας (Κιλκίς), Δέλλιος (Πέλλας)

Πηγή: liganews.gr