Χάρη σε γκολ των Ευαγγέλου και Μπεκατώρου πήρε την νίκη ο Καραϊσκάκης

Διπρόσωποι οι ποδοσφαιριστές της ΑΕ Καραϊσκάκης, που στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκαν να γίνουν απειλητικοί, αλλά στην επανάληψη μπήκαν από την αρχή με διαφορετικό πρόσωπο και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο μέρος, και με συνεχόμενα κόρνερ στο πρώτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, όμως οι αμυντικοί έστω και με δυσκολία καθάρισαν όλα τα χτυπήματα. Ο Παναιγιάλειος είχε στη συνέχεια δύο φάσεις από ωραίες συνεργασίες, όμως τα σουτ του Χαρίτου (15′, 20′) τελευταία στιγμή ανακόπηκαν από τα τάκλιν των αμυντικών της αρτινής ομάδας. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Καραϊσκάκη ήρθε στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, όταν ο Μπεκατώρος σέντραρε από τα αριστερά, και ο Βλάχος με εξαιρετικό γυριστό πρόλαβε την κεφαλιά του Λουκίνα, με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων στη συνέχεια της φάσης να ανακόπτει την πορεία της μπάλας και σε σουτ του Μακρή.

Οι επιλογές του Σάκη Παπαβασιλείου στο α’ μέρος, με Μπεκατώρο, Δημητριάδη και Κουσίδη πίσω από τον Λουκίνα δεν έπιασαν τόπο, όμως ο 41χρονος τεχνικός διόρθωσε τα κακώς κείμενα στην ανάπαυλα, όπως φάνηκε και από την εξέλιξη του αγώνα, και περνώντας στο παιχνίδι τους Κυριάκη και Ευαγγέλου και αλλάζοντας το σύστημα της ομάδας σε καθαρό 4-4-2, άλλαξε την εικόνα της ομάδας του αλλά και του παιχνιδιού. Ο Καραϊσκάκης αφού απείλησε αρχικά με ένα σουτ του Δημητριάδη στο 46′ που μπλόκαρε ο Τσάπαλος, όπως και την κεφαλιά του Θεολόγου στο 51′, στο 52′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα από ωραία σέντρα του Παπανίκου από τα δεξιά, ο Ευαγγέλου κέρδισε τη μάχη στον αέρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στη συνέχεια ακολούθησε σωρεία χαμένων ευκαιριών για την αρτινή ομάδα. Στο 55′ ο Δημητριάδης πέρασε κάθετα στον Ευαγγέλου, ο οποίος γύρισε τη μπάλα, αλλά ο Κυριάκης με προβολή είδε τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 60′ ο Παπανίκου εκτέλεσε έξυπνα το πλάγιο, περνώντας τη μπάλα στον Κυριάκη, ο οποίος σέντραρε, με τον Λουκίνα με κεφαλιά ψαράκι να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Τσάπαλο. Στο 62′ ο Κυριάκης έκλεψε τη μπάλα από τον Γραμματίκα, βγήκε απέναντι από τον Τσάπαλο, ο οποίος όμως τον νίκησε. Στο 71′ από πλάγια ο Δημητριάδης δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Τσάπαλο που μπλόκαρε και με διπλή προσπάθεια και με τη βοήθεια της πλάτης του Μακρή. Ένα λεπτό αργότερα, ο Δημητριάδης άλλαξε πλευρά δίνοντας τη μπάλα στον Κυριάκη, ο οποίος σύγκλινε και σούταρε ένα περίπου μέτρο πάνω από την εστία. Στο 75′ ο Λουκίνας έκανε όμορφη ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Ευαγγέλου, ο οποίος από κοντά πλάσαρε, όμως ο Τσάπαλος απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 76′ ο Κυριάκης σέντραρε και ο Λουκίνας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι που είχαν παθητικό ρόλο στο β’ ημίχρονο λίγο έλειψε να βάλουν φωτιά στο παιχνίδι, όταν από σέντρα του Γραμματίκα, ο Καραγιαννίδης βρήκε λίγο τη μπάλα με το κεφάλι και ο Καναβέτας που καραδοκούσε με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μέλκα, με τον τελευταίο στη συνέχεια να απομακρύνει με υπερένταση. Για να φτάσουμε τελικά στο 88′, όπου ο Καραϊσκάκης κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο της νίκης. Από φάουλ που κέρδισε ο Λουκίνας, ένα μέτρο περίπου από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής και προς τα δεξιά, ο αριστεροπόδαρος Μπεκατώρος με ωραία φάλτσα νίκησε τον Τσάπαλο στην πλευρά του, πετυχαίνοντας το 2-0. Μάλιστα στο 90′ ο Καραϊσκάκης λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Μέλκας με τα χέρια έπαιξε γρήγορα τη μπάλα στον Κυριάκη στο χώρο του κέντρου, ο οποίος αφού έφτασε μέχρι την περιοχή πάσαρε στον Λουκίνα, αλλά ο επιθετικός της αρτινής ομάδας, είδε τον Τσάπαλο, με τα πόδια αρχικά και με διπλή προσπάθεια να τον σταματά.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Καλλιθέα – Αιγινιακός 0-0, ενώ η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Τετάρτη, με τον αγώνα ΑΟ Χανιά Κισσαμικός – Τρίκαλα.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)  Βοηθοί: Στεφούλης  (Γρεβενών) – Μωυσιάδης  (Γρεβενών)
4ος: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)

Γκολ: Ευαγγέλου 52′, Μπεκατώρος 88′

Κίτρινες: Θεολόγου 92′ / Δοξάκης 40′, Μηλιώτης 73′, Γκούμας 85′, Σταμάτης 85′, Βλάχος 87′, Σμίλτος 90′

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Τσοντάκης (46′ Κυριάκης), Κουσίδης (46′ Ευαγγέλου), Μακρής, Χούσος, Μπεκατώρος, Δημητριάδης (86′ Κόλλινς), Λουκίνας

Παναιγιάλειος (Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Μηλιώτης, Πολινιάδης (59′ Καναβέτας), Σμίλτος, Γκούμας, Ζαφειράκης (59′ Κόκκορης), Χαρίτος (33′ λ.τρ. Δοξάκης), Σταμάτης

Πηγή: artagoal.gr