Υπόταξε τον Φαίακα στον «κάστρο» της η Νικόπολη

Ο Σ.Κ. Νικόπολη υποδέχθηκε Κυριακή 21 Ιανουαρίου  και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος  Φαίακα Κέρκυρας για την 13η αγωνιστική της ΄Γ Εθνικής και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 60-58.

Με ένα Νίκα που ήταν πανταχού παρών σήμερα και με τον κόσμο στο πλευρό της στο κατάμεστο ΔΑΚ που ήταν ο 6ος παίχτης του παιχνιδιού, με συγκέντρωση και ομαδικότητα στα τελευταία λεπτά πήρε μια μεγάλη νίκη σήμερα αφού υπέταξε στο κάστρο της τον μέχρι εκείνη τη στιγμή πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, μια ομάδα δεμένη, πολύ δυνατή και πολύ γρήγορη στις αντεπιθέσεις.

Η Νικόπολη μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και με το Νίκα να πετυχαίνει τους 7 πρώτους πόντους του παιχνιδιού πήρε γρήγορα προβάδισμα. Με τον Μπάλλα να υπερτερεί στα ριμπάουντ έκανε το 13-2, ενώ ο Μπάλλας σκόραρε και για το 18-8. Ο Νίκας σκόραρε για το 20-8 μετά από υπέροχη ασίστ του Βαγενά, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 20-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Καλάθι και κερδισμένο φάουλ του αρχηγού της Νικόπολης για το 24-11 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Χατζόπουλο να μειώνει σε 24-13 για τον Φαίακα. Ο Ματενίδης με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 24-18 για τους φιλοξενούμενους και ο Χατζόπουλος στη συνέχεια σκόραρε για το 24-21. Ο Μακρόπουλος έδωσε τη λύση στην επίθεση της Νικόπολης με εύστοχο τρίποντο για το 27-21.Ο Φαίακας με γρήγορες αντεπιθέσεις μείωσε σε 31-28 με έμμεσο τρίποντου του Νεδέλκου, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σπιτιέρη στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου ο Φαίκας μείωσε σε 33-32 και λίγο αργότερα με έμμεσο τρίποντο του Χατζόπουλου έφτασε στην ισοφάριση(39-39). Μάλιστα με έμμεσο τρίποντο του Ματενίδη στην αντεπίθεση πήραν προβάδισμα, πρώτη φορά στο ματς, (39-42), 2:40 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Βαγενάς με τρίποντο ισοφάρισε το ματς (42-42), σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι στο κατάμεστο ΔΑΚ Πρέβεζας. Ο Κακιούζης σκόραρε με λει-απ για το 44-42 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Δυνατά μαρκαρίσματα, γρήγορες εναλλαγές στο σκορ, με το Νίκα να πετυχαίνει 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη.