Το Λαύριο Megabolt έδωσε τέλος στο σερί πέντε νικών που είχε ο ΠΑΟΚ

Το Λαύριο Megabolt έδωσε τέλος στο σερί πέντε νικών που είχε ο ΠΑΟΚ στη Stoiximan.gr Basket League μετατρέποντας σε θρίαμβο το ντέρμπι της 5άδας. Επικράτησε με 90-72 αφού κυριάρχησε ολοκληρωτικά μετά την πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή εμφάνιση τους, ήταν καλύτεροι του Δικεφάλου του Βορρά σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής και έφτασαν χωρίς αντίσταση στην επικράτηση.

Το πρώτο πεντάλεπτο κύλησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση με σουτ από μέση απόσταση (10-6) ενώ ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την καλή παρουσία του Μαργαρίτη ήταν κοντά στο 7΄ (14-13 μετά το 14-8) με τον αρχηγό του να σημειώνει οχτώ πόντους με 4/4 δίποντα. Στο φινάλε της περιόδου το Λαύριο Megabolt είχε το προβάδισμα με 19-15 αφού δεν είχε ούτε ένα λάθος, έναντι τεσσάρων του αντιπάλου του.

Ο Στίβεν Γκρέι που έκανε καλό πρώτο δεκάλεπτο, μπήκε ακόμη πιο «ζεστός» στο δεύτερο με 3/3 τρίποντα για να στείλει τη διαφορά στους επτά (28-21 στο 12΄) και λίγο μετά στους εννιά (33-24 στο 14΄) φτάνοντας ο ίδιος στους 19! Η παρουσία του Τζόνσον στη ρακέτα και η είσοδος του Νίξον έδωσε μεγαλύτερη ισορροπία στους γηπεδούχους που ξέφυγαν στα μισά της πρώτης περιόδου με 40-28.

Ο ΠΑΟΚ είχε προβλήματα στην άμυνα του ενώ στην επίθεση προσπαθούσε με βιαστικά τρίποντα να ακολουθήσει τον ρυθμό που πήρε το ματς και με ένα μικρό σερί 5-0, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (42-33 στο 17΄). Προσωρινά όμως αφού το Λαύριο Megabolt συνέχισε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση (48-35 στο ημίχρονο).

Έπειτα από 2,5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν μπροστά με 51-37 όμως δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι παρότι στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 53-41, ο ΠΑΟΚ μείωσε μετά από αρκετή ώρα στους οχτώ (54-46) εκμεταλλευόμενος τη δυναμική που του έδωσε μέσα στη ρακέτα ο Νταρνέλ Τζάκσον που έκανε ντεμπούτο στη Stoiximan.gr Basket League. Ένα λεπτό πριν το τέλος όμως του δεκαλέπτου, το Λαύριο Megabolt εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (66-49) με τον Ουίγκινς να του δίνει σκορ και βρισκόταν «αγκαλιά» με τη νίκη.

Το παιχνίδι είχε πια «τελειώσει» μετά τα δύο πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου όταν μετά από τεχνική ποινή στον Τσόχλα, το Λαύριο Megabolt με πέντε μαζεμένους πόντους και δύο ακόμη καλάθια, με σερί 12-0 έστειλε τη διαφορά στους 24 (78-54). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν εκνευρισμένοι, αδυνατούσαν να βρουν ηρεμία και σκορ. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος το 83-63 δεν άφηνε καμία αμφιβολία για τον νικητή. Στο 38΄ η διαφορά έπεσε στους 16 (88-72)

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-35, 68-54, 90-72.

Ο πρόεδρος του Λαυρίου Megabolt Γιάννης Ψαρράκης τίμησε πριν το τζάμπολ τον Ουσμάν Κρουμπάλι για την προσφορά του στην ομάδα την περίοδο 2015-16.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Πρώτα από όλα να εκφράσουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια στον προπονητή του Λαυρίου Χρήστου Σερέλη και στην οικογένεια του για την απώλεια του πατέρα του. Συγχαρητήρια στο Λαύριο για τη νίκη του, από περίπου τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, με κάποια μεγάλα σουτ του Γκρέι πήρε μια διαφορά, την οποία κατάφερε και την διατήρησε, συντήρησε και κάποιες φορές την αύξησε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Εμείς προσπαθήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι αλλάζοντας τον ρυθμό μας στην άμυνα, παίζοντας λίγο πιο δυνατά δεν στάθηκε αρκετό, δεν τα καταφέραμε να παίξουμε άμυνα με τον τρόπο που εμείς θέλαμε, με αποτέλεσμα το Λαύριο να κερδίσει το παιχνίδι και εμείς να μην μπορέσουμε να καταφέρουμε να επανέλθουμε με τον τρόπο που θέλαμε. Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και καλή συνέχεια στο Λαύριο».

Κώστας Πασχάλης (Β.Προπονητή Λαυρίου Megabolt): «Βρίσκομαι εδώ αυτή τη στιγμή γιατί ο κόουτς είχε μία δύσκολη εβδομάδα έχασε τον πατέρα του όπως γνωρίζουμε όλοι, του ευχόμαστε όλοι συλλυπητήρια και να αφιερώσουμε πάνω από όλα τη νίκη γιατί το αξίζει πάρα πολύ, επίσης η νίκη αξίζει πάρα πολύ στα παιδιά δουλέψανε πάρα πολύ καλά για όλη την εβδομάδα προετοιμαστήκαμε πάρα πολύ καλά παρόλο τους τραυματισμούς που είχαμε και τα μικροπροβλήματα και ότι είχαμε προετοιμάσει την τακτική μας ήταν πολύ συγκεκριμένη και τη μεταφέραμε στο γήπεδο. Θέλω να αφιερώσω τη νίκη αυτή και στον κόσμο, να ευχηθώ χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία, το πιο σημαντικό.

Για το παιχνίδι θα ήθελα να πω ότι μπήκαμε πολύ αποφασιστικά από την αρχή για τη νίκη, ξέραμε ότι είχαμε μπροστά μας έναν δύσκολο αντίπαλο όπως είναι ο ΠΑΟΚ που προέρχεται από ένα πολύ καλό σερί, που βρίσκεται σταθερά σε ανοδική πορεία μετά τις προσθήκες που έχουν γίνει, έχουν βρει ρυθμό το απέδειξαν στα τελευταία παιχνίδια, επέστρεψαν και κάποιοι τραυματίες που είχαν από την αρχή της χρονιάς.

Αυτό κάνει τη νίκη μας ακόμα πιο μεγάλη, το αποδείξαμε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά όπως είπε και ο κόουτς ένα ξέσπασμα ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο με τον Γκρέι που μας έδωσε κάποια πολύ μεγάλα σουτ, που έχει το ταλέντο να το κάνει, μας έδωσε μία διαφορά, αυτοπεποίθηση και αέρα κάποιων πόντων κι έτσι είχαμε μία διαφορά την οποία κρατήσαμε και αυξήσαμε σε όλο το παιχνίδι, αλλά θέλω να σταθώ και στην μεγάλη προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά στην άμυνα κρατήσαμε μία ομάδα που βάζει πάνω από 80 πόντους, στους 72 και αν σκεφτούμε πως στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού που ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα κρατήσαμε τον ΠΑΟΚ πολύ χαμηλά.

Εμείς κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι πρέπει να συνεχίσουμε να είμαστε διψασμένοι κάθε νίκη για κάθε παιχνίδι όπως το κάνουμε και σήμερα, ευχαριστιόμαστε το μπάσκετ και την ατμόσφαιρα στο γήπεδο που έχουμε εδώ και την χημεία στην ομάδα και να προσπαθούμε για το καλύτερο. Καλή συνέχεια στον κόουτς και στον ΠΑΟΚ».

Πηγή: ΕΣΑΚΕ