Στο φινάλε κρίθηκε η μεγάλη αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο.

Στο φινάλε κρίθηκε η μεγάλη αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο. Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με εύστοχο τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα στα 13» για το φινάλε της αναμέτρησης, με την οποία ολοκληρώθηκε και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στην Stoiximan.gr Basket League.

Ο Άρης που συνεχίζει να βρίσκεται μία νίκη πάνω από την επικίνδυνη ζώνη τελείωσε το παιχνίδι με 20-53 σουτ εντός παιδιάς ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε τα 12 περισσότερα ριμπάουντ (38-26) που είχε. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ που είναι μία νίκη μακριά από την πρώτη τετράδα, είχε 24/51 σουτ, πέντε περισσότερες ασίστ (15-10) και τρία παραπάνω κλεψίματα (8-5).

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα. Είναι δε χαρακτηριστικό πως μετά από το 7-3 στο πρώτο τρίλεπτο, Άρης και ΠΑΟΚ έμειναν δίχως σκορ για περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά! Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία μικρή διαφορά πέντε πόντων παίρνοντας προβάδισμα με 17-12 στο 9′ ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει πάει στο +8 (13-21).

Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν προβάδισμα και διαφορά και στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου (21-28) με τον Άρη να βρίσκει λύσεις με τους Μπελ και Τσαϊρέλη στην επίθεση και να μειώνει σε 29-32. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα με τον Άρη όμως να μειώνει στον πόντο (36-37) και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Με τους Αθηναίου και Χαραλαμπόπουλο να σημειώνουν διαδοχικούς πόντους, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου ο Τσαϊρέλης έβαλε και πάλι μπροστά τον Άρη με 48-47, με τους «κίτρινους» να τελειώνουν το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή δύο πόντων (52-50).

Στο 33′ ο Μαργαρίτης έκανε το σκορ 54-55 δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, όμως η απάντηση του Άρη ήταν ένα σερί 8-0 που του έδωσε προβάδισμα επτά πόντων για πρώτη φορά με τον Μούρτο να κάνει το σκορ 62-55 στα 3:47 πριν από το τέλος. Ο Γκος με πέντε δικούς του πόντους, μείωσε για τον ΠΑΟΚ, και ο Θοδωρής Ζάρας με τρίποντο 1’20» πριν από το τέλος έφερε το παιχνίδι στον πόντο (64-63). Στα 1’1» ο Γιάννης Αθηναίου είχε 1/2 βολές κάνοντας το σκορ 65-63 ενώ Χαραλαμπόπουλος και Μάρας αστόχησαν στις επόμενες επιθέσεις. Άστοχος ήταν και ο Μαργαρίτης σε τρίποντο στα 13» όμως μετά από το επιθετικό ριμπάουντ του Γκος, ο Ζάρας ήταν εύστοχος έξω από τη γραμμή των 6,75μ. για να διαμορφώσει το τελικό 65-66, καθώς στο φινάλε ο Άρης αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66

Πηγή: ΕΣΑΚΕ