Τον Α.Σ Ιωνικό Ιωνίας Θεσσαλονίκης υποδέχτηκε χθες Κυριακή 29 Οκτωβρίου στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο Σ.Κ Νικόπολη στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 71-57 ξεκινώντας με το δεξί τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής (3ος όμιλος), αγωνιστικής περιόδου 2017-2018.

Οι παίχτες του Παπίρη κάνοντας ένα ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας τρομερή άμυνα πήραν τα ηνία του παιχνιδιού τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 18 πόντους (23-5). Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4-13 στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου μείωσαν τη διαφορά (27-18), έξι λεπτά από τη λήξη του ημιχρόνου. Οι παίχτες της Νικόπολης έδιναν δεύτερες επιθέσεις στους αντιπάλους αφού έχασαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ με το ημίχρονο να τελειώνει 39-26.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν να ρίξουν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο και το κατάφεραν αφού με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βαρίτη και δυο εύστοχες βολές του στη συνέχεια έκαναν το 45-39 (+6) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί μίλησε ο Κακιούζης, ο οποίος με δυο εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσε το 54-43 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο μέρος ο Ιωνικός μείωσε με τρίποντο του Γεωργαλή σε 56-49, αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσιτσώνη ανέβασαν το δίχτυ του σκορ στο 62-49(+13) και με κρίσιμα καλάθια σε καίρια σημεία των Μπάλλα και Βαγενά, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 71-57.

Κορυφαίοι για την Νικόπολη ο Μπάλλας με 20 πόντους και ο Κακιούζης με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαρίτης με 13.

Διαιτητές: ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ – ΛΕΛΟΥΔΑΣ

Τα δεκάλεπτα: 23-5, 39-26, 54-43, 71-57

ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): ΒΑΓΕΝΑΣ 10, ΑΡΓΥΡΟΣ, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 6, ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ 3, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 13, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 5, ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, ΝΙΚΑΣ 4, ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ 10, ΜΠΑΛΛΑΣ 20.

Α.Σ Ιωνικός Ιωνίας (Πετρόπουλος): ΜΗΤΑΚΙΔΗΣ, ΠΑΟΥΛΕΑΝΟΥ 4, ΙΓΓΛΕΖΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 10, ΚΟΥΤΕ 4, ΜΑΔΕΝΛΗΣ 8, ΒΑΡΙΤΗΣ 13, ΧΑΡΙΣΤΟΣ, ΔΕΛΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ 4, ΣΙΔΗΡΟΗΛΙΑΣ 4, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ 10.