Σημαντική νίκη, την πρώτη του μακριά από τη Νέα Σμύρνη, για τη «μάχη» της παραμονής, πήρε ο Πανιώνιος Βίκος Cola που πέρασε με 81-76 από την έδρα των Τρικάλων ΒC Aries. Πλέον και μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί χρειάζονται μόνο νίκες στα επόμενα τέσσερα παιχνίδια τους και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να έχουν ελπίδες παραμονής.

Οι «κυανέρυθροι» παρότι είδαν διψήφιες διαφορές που είχαν χτίσει στο πρώτο ημίχρονο να χάνονται έφτασα στη νίκη, που είναι η πέμπτη στις εννέα αναμετρήσεις του δευτέρου γύρου.

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola κατάφερε να χτίσει μικρές υπέρ του διαφορές στην πρώτη περίοδο (3-7 στο 2′, 10-15 στο 6′) ενώ ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου έφτασε στο +6 (16-22). Ωστόσο οι γηπεδούχοι απαντούσαν, ενώ μείωσαν στο καλάθι (20-22) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου τα Τρίκαλα BC Aries έφεραν το παιχνίδια στα ίσια (24-24), στο επόμενο τετράλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 2-12 προσπέρασαν με 26-36. Μάλιστα συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, στο 19′ έφτασαν στο +14 με τον Μπρέιζελτον να κάνει με εύστοχες ελεύθερες βολές το 34-50.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο παιχνίδι. Τρέχοντας ένα σερί 10-0 οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 50-53 στο 24′ ενώ στο 28′ ο Τέγιτς με εύστοχο τρίποντο ολοκλήρωσε την ανατροπή της ομάδας του βάζοντας τη μπροστά στο σκορ με 58-57. Και πάλι όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 61-60.

Ο Μόρις με εύστοχο τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 34′ (66-65). Στα επόμενα τέσσερα λεπτά ωστόσο οι Κράβιτς και Μπρέιζελτον σημείωσαν μαζί 11 πόντους (έξι και πέντε αντίστοιχα) και ο Πανιώνιος τρέχοντας ένα σερί 11-0 προσπέρασε με 66-76 με 2’21” για το φινάλε. Ένα τρίποντο από τον Τάλτον και 2/2 βολές του Ρίτσαρντσον έφεραν τα Τρίκαλα στο -5 (73-78) στα 32” ενώ ο δεύτερο με εύστοχο τρίποντο στα 15” μείωσε σε 76-79. Ο Μπρέιζελτον ωστόσο με 2/2 βολές έκανε το 76-81 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81

Πηγή: ΕΣΑΚΕ