Παναχαϊκή-Απόλλων Πόντου 0-0

Δίχως νίκη για τρίτο εντός έδρας παιχνίδι της έμεινε η Παναχαϊκή, εν αντιθέσει με τον Απόλλωνα Πόντου που για ακόμα μια αγωνιστική παρέμεινε αήττητος. Οι Αχαιοί ήταν αυτοί οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση μπροστά στο τέρμα του Λόπεθ. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας μετά τα πρώτα λεπτά κατάφερε να πάρει μεν μέτρα στο γήπεδο, δίχως κι αυτός με την σειρά του να γίνει απειλητικός για την εστία του Σούλη.

Μοναδικές αξιόλογες στιγμές στο πρώτο μέρος ήταν η κεφαλιά του Βεργώνη για τους Πόντιους στο 27΄ την οποία και μπλόκαρε ο Σούλης , αλλά και η χαμένη ευκαιρία του Κυνηγόπουλου για τους Αχαιούς στο 44΄ ο οποίος δεν κατάφερε να βρει καλά την μπάλα και να απειλήσει τον Λόπεθ. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς με συνέπεια να έχουν αμφότερες καλές στιγμές προκειμένου να προηγηθούν στο σκορ.

Στο 52΄ η σέντρα του Πολίμου αποκρούστηκε από τον Λόπεθ, στο 58΄ σουτ του Ελευθεριάδη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λόπεθ, ενώ στο 63΄ ο Χασομέρης βρέθηκε τετ α τετ με τον Σούλη ο τελευταίος όμως τον νίκησε και διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Από το σημείο εκείνο και μετά η Παναχαϊκή ενέτεινε την πίεση της προκειμένου να φτάσει στο γκολ, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε πετύχει σε τρεις περιπτώσεις. Αρχικά στο 69΄ με το σουτ του Αποστολόπουλουτο οποίο και απέκρουσε ο Λόπεθ και εν συνεχεία με το σουτ του Αργυρόπουλου στο 78΄, που έφυγε λίγο άουτ από το τέρμα των φιλοξενούμενων και στο 95΄ με το σουτ του Μουστακόπουλου που απέκρουσε ο Λόπεθ με γροθιές με το υπάρχον αποτέλεσμα να παραμένει μέχρι την λήξη του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολυχρόνης,  Πολίμος (55’ Αποστολόπουλος), Αργυρόπουλος, Ελευθεριάδης (60’ Φωτάκης), Πλέγας, Μουστακόπουλος, Ντάσιος, Κυνηγόπουλος (71’ Βασιλείου), Μωραΐτης, Φουρλάνος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο (90+3 Βλαχομήτρος), Συμελίδης, Ηλιάδης (76’ Κυβελίδης), Λιόνης, Καλογέρης (86’ Καλαϊτζίδης), Βεργώνης, Χασομέρης, Σαμαράς.

Πηγή: sdna.gr