Πήρε το πρώτο τρίποντο ο Θρίαμβος – Νίκη επί της ΑΕΝ

Ο γηπεδούχος Θρίαμβος Λούρου υποδέχτηκε σήμερα Κυριακή 30/09 στις 16:00  στην έδρα του την φιλοξενούμενη ΑΕΝ Σαμψούντας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας 2018-2019 σε ένα δυνατό ματς με την νίκη να πάει στους γηπεδούχους με τελικό σκορ 3-1.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικοί χώρο και μόλις στο 6΄της αναμέτρησης απείλησαν με σουτ του Δάρδα αλλά με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε στο 9΄με σουτ του Μουτσάϊ, με το σκορ να παραμένει στο 0-0. Στο 13΄ο Κολιός ανατράπηκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΝ από τον Σπυρόπουλο όπου και καταλογίστηκε φάουλ και πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, με τον Νταλάκα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Κιόσγια για το 1-0. Στο 16΄παλι ο Λούρος είχε μια καλή φάση με εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να βρίσκει το αριστερό δοκάρι του Κιόσγια ενώ κάποιες κόντρες που έγιναν μπροστά στην εστία της ΑΕΝ δεν έδωσαν το πολυπόθητο γκολ με την μπάλα να βγαίνει άουτ. Στη συνέχεια του ματς είδαμε δυνατές κόντρες και από τις δυο ομάδες  με πολλά φάουλ αλλά και κάποιες κίτρινες κάρτες όπου δέχτηκαν από τον διαιτητή του αγώνα κ. Χουλιάρα με το σκορ όμως να παραμένει στο 1-0 μέχρι την λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΝ μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή και την έκανε στο 48΄ με τον Hyria να φέρνει το ματς στα ίσια (1-1). Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να χαρούν  με τον Θρίαμβο στο 49΄να βρίσκει πάλι δίχτυα με τον Παππά, με τους παίχτες της ΑΕΝ να ζητάνε ακύρωση του γκολ για οφσάιντ αλλά με το σκορ να παραμένει στο 2-1. Στο 65΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων και με κόντρες στην άμυνα των φιλοξενουμένων η μπάλα βρίσκει σε χέρι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα υπέρ του Λούρου και με τον Νταλάκα να αναλαμβάνει πάλι τα χρέη του εκτελεστή διαμορφώνοντας το 3-1 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 77΄ ο διαιτητής έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα προς τον Σπυρόπουλο όπου είχε γίνει αλλαγή και βρίσκονταν στον πάγκο της ΑΕΝ για έντονη διαμαρτυρία στην απόφαση του που οδήγησε σε αποβολή του από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 69΄ο Βαρέλης κατέβασε ρολά στην εστία του Θρίαμβου όπου με διπλή επέμβαση απέκρουσε σουτ του Μουτσάϊ και Hyria κρατώντας το σκορ στο 3-1. Πολλά τα φάουλ και σε αυτό το ημίχρονο και με αρκετές κίτρινες και στις δυο ομάδες αλλά με το σκορ να μένει στο 3-1 υπέρ των γηπεδούχων παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της 2ης αγωνιστικής.

Διαιτητής: ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ Δ.

Βοηθοί: ΚΕΦΗΣ Γ. – ΠΑΠΠΑΣ Φ.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΛΟΥΡΟΥ (Μπαλάφας): ΒΑΡΕΛΗΣ, ΖΑΚΚΑΣ (ΣΑΚΚΟΣ 88΄), ΜΠΑΛΑΔΗΜΑΣ, ΜΠΑΚΑΣ, ΜΑΡΓΕΤΗΣ, ΔΑΡΔΑΣ (ΤΖΑΦΕΡΗΣ 87΄), ΠΑΠΠΑΣ, ΚΟΛΙΟΣ (ΚΡΙΤΣΙΜΑΣ 94΄), ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ (ΝΤΟΝΤΗΣ 77΄), ΝΤΑΛΑΚΑΣ, ΚΟΛΙΟΣ.

ΑΕΝ ΣΑΜΨΟΥΝΤΑΣ (Μπρούβας): ΚΙΟΣΓΙΑ, ΜΠΑΛΑΚΕΡΑΣ, ΧΑΝΤΖΑΡΑΣ, ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ (ΗΥΡΙΑ 46΄), ΜΑΝΕ, ΚΟΝΑΚΗΣ (ΛΙΝΤΕΡΙ 83΄), ΜΠΡΟΥΒΑΣ, ΚΑΡΑΚΗΣ, ΜΙΝΟΣ, ΜΟΥΤΣΑΙ (ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ 81΄), ΒΑΓΓΕΛΗΣ.