Ο ΠΑΟΚ απείλησε το αήττητο διετίας του Ολυμπιακού αλλά έχασε στο νήμα 63-64 !

0

Σε ματς θρ΄’ιλερ που ίσως ελάχιστοι πίστευαν ότι θα εξελιχθεί έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε πιο κοντά από ποτέ σε μια ήττα (την πρώτη του εντός συνόρων την τελευταία διετία που υφίσταται η ομάδα αλλά τελικά οι ερυθρόλευκες απέφυγαν το ….έμφραγμα με την μικρότερη δυνατή διαφορά 64-63 αφού η Λιούϊς αστόχησε στην μία εκ των δύο βολών που εκτέλεσε και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και να πάει το ματς σε μια πιθανή  παράταση . Η Στέλλα Καλτσίδου λύτρωσε τον Ολυμπιακό με την συνολική της απόδοση ενώ πέτυχε καθοριστικό καλάθι στο φινάλε .  Η ΆΛμπανεζ ήταν συγκλονιστική για τον ΠΑΟΚ και πολύ καλές Λιούϊς Μάλλαρντ Λύμουρα , Μαγαλιού (δηλαδή όλες) . Στο α΄ μέρος ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ήταν ανώτερος και ο Ολυμπιακός ακολουθούσε οριακά στο σκορ. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο β΄ για ν α φτάσουμε σε απίθανο φινάλε .

Το δραματικό φινάλε

Το τρίποντο της Σταμάτη ήταν η απάντηση στο σουτ της Αλμπάνεζ για το 59-59, ενώ μετά το φάουλ που κέρδισε η Καλτσίδου με δύο βολές πραγματοποίησε το 59-61 με 4 λεπτά για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Το γκολ φάουλ της Λιούις διαμόρφωσε το 62-61 και ο Ολυμπιακός έχασε την επόμενη επίθεση, αλλά ξανά η Καλτσίδου με ντράιβ έδωσε προβάδισμα για τις «ερυθρόλευκες».  Η Μάζιτς έπαιξε μία άμυνα στα 45 δευτερόλεπτα με την κατοχή να περνάει στην ομάδα του Πειραιά. Μία κακή επίθεση αλλά μία καλή άμυνα και  το φάουλ στην Μάλτση έδωσαν το 62-64 από τις βολές (1/2 η Ελληνίδα γκαρντ).

Η Λιούις κέρδισε το φάουλ από την Καλτσίδου, πήγε στις βολές, είχε ½ και ο Ολυμπιακός έφυγε από την Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Γερακίνης-Ξέρας
Δεκάλεπτα: 16-18, 36-34, 49-50, 63-64
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Στεργίου, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 6 (2), Μάλαρντ 10, Τράντα 3 (1), Λιούις 16, Αλμπάνεζ 21 (2)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας) : Μάζιτς 10, Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 4 , Χατζηνικολάου 4, Μάλτση 11, Σωτηρίου 4 , Καλτσίδου 19, Αντερσον 7, Μακόλι 2