Ο Ολυμπιακός δεν άντεξε στο Κάουνας

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα για το 2017 ο Ολυμπιακός, καθώς έχασε με 74-68 στο Κάουνας από την εντυπωσιακή φέτος Ζαλγκίρις για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης. Έτσι η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 11-4.

Οι «ερυθρόλευκοι», που παρατάχθηκαν και πάλι με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, ουσιαστικά… πλήρωσαν την παρουσία τους στην τελευταία περίοδο καθώς δεν κατάφεραν αφενός να βρουν λύσεις στην αντιμετώπιση της περιφέρειας της Ζαλγκίρις, αφετέρου δεν είχαν σωστές επιθετικές επιλογές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Βασίλη Σπανούλη… κεφάτο καθώς με δύο τρίποντα και τρεις δικές του ασίστ έβαλε την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ με 12-7 στο 4′. Με το ρυθμό ωστόσο στα μέτρα των γηπεδούχων, η Ζαλγκίρις ανέκαμψε άμεσα (14-12 με σερί 7-0) ενώ πηγαίνοντας τις επιθέσεις της κοντά στο καλάθι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ (22-19).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Πάνγκος με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά την ομάδα του στο +6 (25-19) όμως ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα δικό του σερί 8-0 και πήρε και πάλι προβάδισμα με 27-25 στο 13′. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα δίχως ωστόσο να μπορέσουν να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα ενός καλαθιού (36-38).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ένα επιμέρους σκορ 7-2 από τη Ζαλγκίρις που την έφερε και πάλι μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ με 43-40 ενώ παρότι ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και πάλι (43-44 στο 24′) πέντε σερί πόντοι του Μιλάκνις έβαλαν τους Λιθουανούς στο +4 (48-44). Με ψηλό σχήμα στο παρκέ, αλλά και ενέργεια στην άμυνά του, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 9-0 προσπερνώντας με 53-48.

Ο Ολυμπιακός έμεινε για περισσότερο από τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι με αποτέλεσα οι γηπεδούχοι να ανακτήσουν το προβάδισμα (54-53) όμως η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ έδωσε λύσεις στους Πειραιώτες. Παρόλα αυτά η Ζαλγκίρις με τον Ουλανόβας σε εξαιρετική κατάσταση συνέχισε να έχει τον έλεγχο και τρία λεπτά πριν από το φινάλε με τρίποντο από τον Πάνγκος, ξέφυγε με 65-58. Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός και άστοχος στην επίθεσή του.

Το γκολ φάουλ του Στρέλνιεκς και το τρίποντο του Τόμπσον έδωσαν απάντηση στα πολλά τρίποντα της Ζαλγκίρις με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 68-64 στο 38′. Ο Παπαπέτρου μείωσε ακόμα περισσότερο (69-66) στο 39′ όμως ο Ουάιτ με κάρφωμα έκανε το 71-66 στα 44» για να μειώσει ο Σπανούλης στα 34» με 2/2 βολές. Ο Ουάιτ το… ξανάκανε στο 14» με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Παπανικολάου, για το 73-68 ενώ ο Πάνγκος διαμόρφωσε το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-38, 48-53, 74-68.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Πάνγκος 14 (3), Τουπάν, Γιανκούνας 12, Μιλάκνις 14 (4), Μίσιτς 11 (1), Ουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 13 (1), Σπανούλης 10 (2), Στρέλνιεκς 8 (1), Παπανικολάου 11 (2), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Ουίλτζερ, Τόμπσον 10 (2).