Ο Ηρακλής πέρασε από το Δαϊς με 86-84 επί του Δούκα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δούκας επέβαλε το ρυθμό του και προηγήθηκε με 28-23, όμως ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του στη β’ περίοδο, με αποτελέσμα να αποκτήσει ισχνό προβάδισμα στην ανάπαυλα (41-42, 20′).  Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, ο «Γηραιός» ξέφυγε με +8 (50-58) στο 26′, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πλησιάζοντας σε απόσταση βολής στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου (63-65, 30′). Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Ηρακλής ξέφυγε εκ νέου με +8 (68-76, 33′), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και μάλιστα ισοφάρισαν σε 76-76 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, ο Ηρακλής πήρε «αέρα» πέντε πόντων (79-84) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (83-84) στο 38′, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Δούκα, κάνοντας το «2Χ2» στην Αττική, μετά τη νίκη επί του Αμύντα, κι αφήνοντας πίσω του την ήττα από τη Λευκάδα.

Δούκας-Ηρακλής 84-86
Διαιτητές: Μαλαμάς-Δημόπουλος-Λιότσιος (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 28-23, 41-42, 63-65, 84-86.
Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 20 (2), Παναγιωταράς 7 (1), Κωστόπουλος, Τσουργιάννης, Ιωάννου 11, Τσιότρας 10, Κουπίδης 15 (3), Κουκουλάς 12, Ντιφαντής, Κυρίτσης 7, Δούβλης 2.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 8, Αθανασούλας 12 (1), Τότσιος 14 (1), Παπαδιονυσίου 3 (1), Χαριτόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 16 (3), Κακαρούδης 21 (3), Γεωργάκης, Γιαννακίδης 3 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1).

Πηγή: basketblog.gr

error: Content is protected !!