Ο Ηρακλής επικράτηση επί του Αμαρουσίου με 79-64

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ επικράτησε σχετικά εύκολα του αξιόμαχου Αμαρουσίου, στο Ιβανώφειο, με 79-64, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2. Η ομάδα του Λευθέρη Χατζηκυριακίδη έπαιξε καλό μπάσκετ σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίστηκε ελεύθερα και με το γνωστό, μαχητικό του, στιλ.

Από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 21-15 (από 15-13), για να ανεβάσουν ρυθμούς στο 2ο, όταν και προηγήθηκαν με 39-29, σκορ που ήταν ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο και παρά το ευρύ rotation, το σκορ ανέβηκε στο 48-39 στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου για να “κλείσει” αυτό σε 68-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και παρά το 74-54 που έφτασαν, το Μαρούσι μείωσε και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 79-64. Ξεχώρισαν οι Ουάσιγκτον, Γκαγκαλούδης, Χαριτόπουλος, ενώ για το Μαρούσι οι Μιχαλούτσος και Ντακούλιας. Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-29, 68-45, 79-64. Διαιτητές: Ξενικάκης, Ντούρας, Παργιαννόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 9(1), Τότσιος 8, Παπαδιονυσίου 5(1), Δεληγιώργης, Χαριτόπουλος 10 (10 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 12(2, 5 ασίστ), Κακαρούδης 4, Γεωργάκης 6, Ουάσιγκτον 15 (3/5 τριπ.), Γιαννακίδης 8 (2), Καλαϊτζίδης.

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένο 5, Στασινός 2, Μπάκας 7, Ντακούλιας 10, Γκουαλτιέρι 4, Κανέλλης 3(1), Στούκας 2, Ρεκουνιώτης 7, Σουρλής 5(1), Παπαγεωργόπουλος 7, Μιχαλούτσος 12(2).

ΟΜΑΔΙΚΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ: 8/18 βολές, 22/43 διπ., 9/24 τριπ., 34-14 ριμπ., 20 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες

Μαρούσι: 16/22 βολές, 18/40 διπ., 4/24 τριπ., 25-9 ριμπ., 11 ασιστ. 11 λάθη, 10 κλεψ., 3 ταπες…