Ο Γολγοθάς έλαβε τέλος για τον Ηρακλή

Η περιπετειώδης χρονιά της Γ΄ Εθνικής έλαβε τέλος και επίσημα για τον Ηρακλή. Οι «κυανόλευκοι» παρότι ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, κατάφεραν να περάσουν και από το Παραλίμνιο, επικρατώντας 3-0 του Απόλλωνα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρυστάλλη, ο Ηρακλής πέρασε ΚΑΙ από το Παραλίμνιο, επικρατώντας 3-0 του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου. Πλέον, οι άνθρωποι του Γηραιού σηκώνουν μανίκια και σχεδιάζουν την επόμενη μέρα.

Ο αγώνας:

Με το «καλημέρα» της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Γιούδας νίκησε στο τετ α τετ τον Μουτεσίδη.

Στην πρώτη του ευκαιρία ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Ρόβας ανατράπηκε από τον Σαββίδη και ο Κρυστάλλης από τα έντεκα βήματα δεν λάθεψε και έγραψε το 1-0. Έξι λεπτά μετά ο Ημίθεος απείλησε και πάλι, με τον Κωστούλα να πιάνει την κεφαλιά και τον Σαββίδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Κρυστάλλη, σώζει ξανά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα στο 27΄. Και στο 29΄ οι «κυανόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ρόβα να κλειδώσουν το ματς.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είπε «όχι» σε διπλή προσπάθεια του Ρόβα στο 34΄, για να έρθει τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Πτηνόπουλος να καθαρίσει το παιχνίδι, γράφοντας το 2-0.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με γκολ για τον Ηρακλή. Ο Πτηνόπουλος μετά την έξοχη πάσα του Παναγιωτούδη με αριστερό πλασέ νίκησε τον Σαββίδη, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Ημίθεο να παίρνει ένα ξεκούραστο διπλό.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Παραλιμνίου: Σαββίδης, Πολυζούδης, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου, Μουτεσίδης, Μεταλλάδης, Κουλτσιάκης, Ναλμπάντης, Τσομαχασβίλι.

Ηρακλής: Γιούδας (74΄ Καρακώστας), Γιαννίτσης, Καστριτσέας, Ρεβυθόπουλος, Κουρέλλας, Κωστούλας, Παναγιωτούδης, Πτηνόπουλος (67΄ Ανδρεάκος), Ρόβας, Μεντί, Κρυστάλλης.

Πηγή: liganews.gr