Νικητής στο θρίλερ του Μπραχαμίου ο Φάρος Κερατσινίου στην παράταση

Σε ένα ματς θρίλερ ο Φάρος Κερατσινίου νίκησε στην παράταση την Δάφνη Αγ. Δημ. 72-66 μέσα στο Μπραχάμι και παραμένει στην δεύτερη θέση μαζί με τον Πανιώνιο . Οι φιλοξενουμενες χωρίς την τραυματισμένη στον αγώνα Κεχαγιά είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης χωρλις όμως να πάρουν διαφορά ασφαλείας . Εμφανώς βελτιωμένη η Δάφνη Αγ Δημ στην επανάληψη πλησίασε και κατάφερε να ιασοφαρίσει (69-69) ενώ είχε και την επίθεση . Όμως ενώ η Ροσέλ βρέθηκε μόνη της στο πικ εντ ρολ έχασε εύκολο καλάθι και έκανε και το 5ο της φάουλ στην Μαγκλάρα στα 12΄΄ . Η Μαγκλάρα πολύ άστοχη στις βολές έχασε και τις δύο αλλά η Παπαμιχαήλ πήρε το επιθετικό και έδωσε στην θετική συνολικά Μαγκλάρα που παραλίγο να εξελιχθεί όμως σε αρνητική πρωταγωνίστρια αφού στα 5΄΄ η κορυφαία της αναμέτρησης Ντίετρικ της έκλεψε την μπάλα και ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό . Αστόχησε υπό πίεση (όχι νόμιμα λένε οι γηπεδούχοι) και πήρε επιθετικό ριμπάουντ η Γιαμπάνη που αστόχησε εκ νέου. Εκεί έγινε χαμός αφού πήρε ριιμπάουντ η Πατεράκη και πήρε φάουλ που σφύριξε η Φραγγούλη στην κόρνα .Με παρέμβαση του β΄ διαιτητή Ορφανού Εμμ. το φάουλ θεωρήθηκε εκπρόθεσμο (και εκεί οι γηπεδούχοι έχουν ενστάσεις) και η Πατεράκη δεν πήγε στις βολές . Στην παράταση ο Φάρος πήρε προβάδισμα και νίκησε 72-66 εξασφαλίζοντας μεγάλη νίκη σε δύσκολη έδρα. Στις νικήτριες άρεσαν Παπαμιχαήλ , Καλογήρου ,και Ουόκερ . Από τις γηπεδούχες πέραν της Ντίετρικ άρεσε και η Πατεράκη αλλά ήταν ένα ματς συγκλονιστικό όπου τα έδωσαν όλα όλες εκατέρωθεν .

Διαιτητές : Φραγγούλη , Ορφανός Εμμ.

Δεκάλεπτα : 15-21, 27-35, 45-48, 60-60(καν. αγ.) 66-72

ΔΑΦΝΗ ΑΓ., ΔΗΜ. (Μπουμπούς, Σαββάδης): Αλεξανδρή 9 (3/6 διπ., 1/4 τρ., 5 ριμπ., 5 ασίστ 2 κλεψ. 4 λαθ.) , Μανώλη 3 (1/2τρ.,, 3 ριμπ., 1 ασίστ), Καλαμπάκου 7 (2/3διπ., 1/4 τρ. 2 ασίστ 2 κλεψ.) , Γιαμπάνη 4 (3ριμπ.), Ντίετρικ 23 (7/8βολ., 2/8 διπ., 4/9 τριπ. 6 ριμπ., 4 ασίστ 4 κλεψ. 5 λαθ.) , Πατεράκη 11 (2/4βολ., 3/7 διπ., 1/ 2 τρ. 5 ριμπ., 2 ασίστ 1 κλεψ.) Μούλη 1, Τετενέ Ροσέλ 8(4/8διπ., 0/1τρ., 7 ριμπ., 2 ασίστ , 1κλεψ. 6 λαθ.)

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Λειβάδης, Παναγιωτόπουλος) : Γκριτζά 3(5ριμπ., 1κλ.), Καλογήρου 9 (4/4 βολ., 1/2διπ., 1/2 τρ. 2 ασίστ 4 κλεψ.) , Γούναρη 7 (2/2 βολ., 1/3 διπ., 1/3 τριπ. 2 ασίστ) , Παπαμιχαήλ 15 (5/7 βοολ., 5/10 διπ., 9 ριμπ., 1 ασίστ 1 κλεψ. 2 μπλοκ) Μαγκλάρα 9(1/6 βολ., 4/9 διπ., 8 ριμπ., 5 ασίστ 1 κλεψ. 6 λαθ.) Δίελα 3 (1/2τρ., 2 κλεψ.) Τζόνσον 11 (3/8 βολ., 4/11 διπ., 0/2 τρ., 11 ριμπ., 5 λαθ. 2 ασίστ 2 κλεψ. 5 λαθ.) Ουόκερ 15(3/5 βολ., 6/9 διπ., 6 ριμπ.)

Πηγή: sportshero.gr