Νίκη της ΑΕΚ στον «τελικό» της 5ης θέσης

Η ΑΕΚ βελτιώθηκε αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο και με τη νίκη της στο ΟΑΚΑ επί της Κύμης (82-76) τερμάτισε στην πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League. Την Ένωση οδήγησαν στην επικράτηση ο Μάνι Χάρις, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος σημείωσε επίσης, 16 πόντους.

Η Ένωση με σερί 10-0, που άρχισε με δύο τρίποντα των Ντούσαν Σάκοτα, Κέβιν Πάντερ, σε διάστημα δύο λεπτών, ξέφυγε με 36-29, με 3’ και 38’’ να απομένουν για το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Εύβοιας, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και με επιμέρους σκορ 11-4, με 4 πόντους με ένα τρίποντο του Θάντους ΜακΦάντεν και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Άγγελου Τσαγκαράκη, ισοφάρισε σε 40-40, 21’’ πριν την λήξη της δεύτερης περιόδου και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Κύμη συνέχισε την αντεπίθεση της στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 7-2 με τρίποντο του Σωτήρη Μανωλόπουλου, προσπέρασε με 47-42 στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ αντέδρασε με την σειρά της και με τρία τρίποντα του Λαρεντζάκη και ένα του Χάρις και επιμέρους σκορ 18-6, προηγήθηκε με 60-53 στο 28’.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μάικ Γκριν, που έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων για την Ένωση (64-55). Η τελευταία περίοδος άρχισε με νέο τρίποντο του Γκριν και η ΑΕΚ ξέφυγε με 12 (67-55). Η Ένωση προηγήθηκε και με 13 (72-59) στο 34’ με βολή του Βασίλη Καββάδα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν εκ νέου την κατάσταση με πρωταγωνιστή τον Λένζελ Σμιθ και τρίποντο του ΜακΦάντεν, πλησίασαν στους τέσσερις (76-72) με 1’ και 24’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά η Ένωση ψύχραιμη από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και με έξι εύστοχες βολές κράτησε τους δύο βαθμούς και την πέμπτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 64-55, 82-76.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Θα ήθελα να συγχαρώ τη ομάδα της ΑΕΚ για την κατάκτηση του Basketball Champions League. Είναι σημαντικό για όλο το ελληνικό μπάσκετ. Εύχομαι καλή συνέχεια για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Κέρδισε δίκαια η ΑΕΚ. Σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, παρά το ότι φαίνονταν κουρασμένοι, έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη.

Είναι το τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου και για εμάς. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Φτάσαμε σε ένα σημείο να κυνηγάμε ακόμα και την 5η θέση. Αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά για την προσπάθεια των παικτών και των ανθρώπων που βρίσκονται γύρω από την ομάδα.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να είμαστε στα πλέι οφ. Θα κληθούμε να αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό. Θα πορευτούμε με το ίδιο πλάνο. Θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται και είναι η στιγμή οι παίκτες να ευχαριστηθούν όσα έχουν καταφέρει και να νιώσουν πως οι κόποι όλης της χρονιάς είχαν μεγάλη αξία».

Ντράγκαν Σάκοτα (προπονητής ΑΕΚ): «Ο στόχος ήταν να κερδίσουν και το κάναμε. Κάπως έτσι περίμενα το παιχνίδι. Το ίδιο θα ήταν ακόμα κι αν παίζαμε με ομάδα με καλύτερο υλικό από εμάς. Δεν έ χουμ περιθώριο να κάνουμε προοονήσεις και να φτιάξουμε τη φόρμα μας, εστιάζουμε στα παιχνίδια. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ευχαριστημένοι, ήμασταν πιο πιεστικοί και σκοράραμε στον αιφνιδιοασμό. Είχε σημασία για εμάς μόνο να κερδίσουμε».

Για το αν υπάρχει ενδεχόμενο μεταγραφής: «Όχι. Δεν υπάρχει θέμα. Είναι αργά. Οποιοσδήποτε αν έρθει αυτή τη στιγμή είναι σε άλλο ρυθμό, εμείς είμαστε σε άλλο ρυθμό. Αυτοί είμαστε, δεν είχαμε δυστυχώς περιθώρια να βελτιωθούμε. Είναι θέμα κούρασης πιο πολύ. Η κούραση έρχεται και περνάει, αλλά πρέπει ψυχολογικά να γυρίσεις στον καλό ρυθμό».

Για το αν η ΑΕΚ διάλεξε αντίπαλο στα πλέι οφ: «Δεν μπήκαμε σε διαδικασία να διαλέξουμε. Όλες οι ομάδες που ήταν μπροστά μας ήταν καλύτερες και σίγουρα είναι φαβορί».