Νίκη και πρωτιά για την Θύελλα στο ντέρμπι με Ίωνες

Διεξήχθη σήμερα Κυριακή 25 Φεβρουαρίου και ώρα 15:00 στο γήπεδο Αγίου Νικολάου το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Β ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας(Α Όμιλος) ανάμεσα στους Ίωνες  Αγίου Νικολάου και τον  ΠΑΣ Θύελλα, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το διπλό με σκορ 1-3, νίκη που τους δίνει την πρωτιά στον όμιλο δυο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο με τη βροχή να πέφτει ασταμάτητα και τον αγωνιστικό χώρο να “βαραίνει” και να κάνει το έργο των παιχτών αρκετά δύσκολο , οι ποδοσφαιριστές του Καράμπαλη κέρδισαν στα ίσα την πολύ δυνατή ομάδα των Ιώνων σε ένα δυνατο ματς, με δυνατά μασκαρίσματα, πάθος και ένταση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Θύελλα μπήκε από νωρίς δυνατά και μόλις 9ο λεπτό, έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπρούμο να εκτελεί και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να του λέει όχι.  Στο 13’ ο χαρισματικός επιθετικός του ΠΑΣ Θύελλα, άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά μετά από ασίστ του Αρίδα. Στο 28’  ο Μπρούμος κέρδισε φάουλ, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Χαϊδάκη να εκτελεί και με τη βοήθεια του Αρίδα που έκανε προσποίηση στον τερματοφύλακα, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.
Στο 30’ οι Ίωνες μείωσαν  με τον Καρασαββίδη μετά από κεφαλιά ασίστ του Χριστοδούλου από αναμπουμπούλα στην περιοχή των φιλοξενούμενων σε 1-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς. Στο 51’ απείλησαν με κεφαλιά του Ρέτση με τον Καραίσκο να λέι ΟΧΙ, ενώ στο 65’ ο Πατρίκιος δε μπορεί να πλασάρει και να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Θύελλας.  Στο 70ο λεπτό έγινε η φάση του αγώνα, με τον Πατσουρογιάννη της Θύελλας να κανει κούρσα από τα δεξιά, να κερδίζει φάουλ και τον σπεσιαλίστα Χαιδάκη με εκπληκτική εκτέλεση να γράφει το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής :ΖΙΩΓΑΣ Α.

Βοηθοί: Κωνσταντίνου Η.- Ντόμαρης Α.

ΠΑΣΠ Λευκάδας οι Ίωνες: ΚΑΤΑΓΗΣ Π., ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ(88’ ΜΙΧΑΛΑΤΟΣ),ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ.(63’ ΜΠΟΥΡΔΑΡΑΣ), ΦΟΥΝΤΟΓΛΟΥ, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ., ΠΑΞΙΝΟΣ, ΚΑΤΣΑΒΡΙΑΣ, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΣΠΑΝΟΣ(55’ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ), ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ, ΡΕΤΣΗΣ(78’ ΦΟΥΝΤΟΓΛΟΥ).

ΠΑΣ Θύελλα 2015(Καράμπαλης): ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ, ΠΑΤΣΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΟΥΤΡΟΥΛΟΣ, ΓΟΥΡΟΥΝΑΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ, ΔΡΙΒΑΚΟΣ, ΧΑΙΔΑΚΗΣ(90’ΦΟΥΡΛΗΣ), ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ, ΑΡΙΔΑΣ(76’ ΝΤΑΛΤΑΓΙΑΝΝΗΣ), ΓΟΤΣΗΣ(72’ ΠΑΛΗΟΓΙΑΝΝΗΣ), ΜΠΡΟΥΜΟΣ(88’ ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤΟΣ).