Νίκη και εισιτήριο στην επόμενη φάση για το 1ο ΓΕΛ Πρέβεζας κόντρα στο 1ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας (φώτο)

Διεξήχθη σήμερα Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018 και ώρα 10:15π.μ. στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο σχολικός αγώνας μπάσκετ ανάμεσα στο 1ο ΓΕΛ Πρέβεζας και το 1ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας όπου η ομάδα της Πρέβεζας πήρε την νίκη με τελικό σκορ 52-46.

Ο αγώνας διήρκησε  4 περιόδους με 8΄η κάθε περίοδος με τις δυο ομάδες να κοντράρονται συνέχεια.

Στην πρώτη περίοδο η Πρέβεζα είχε τα ηνία του αγώνα με το σκορ όμως να παραμένει χαμηλό και για τις δυο ομάδες έως το 3:22’(6-2) αλλά με την Ηγουμενίτσα να φέρνει το σκορ στα ίσια 8-8( 2:02’ )πριν το τέλος. Η Πρέβεζα πήρε πάλι μπρος και τελείωσε την 1η περίοδο προηγούμενη (14-10).

Στην 2η περίοδο και οι δυο ομάδες κοντραρίστηκαν στον πόντο εφόσον καμία από τις δυο δεν κατάφερε να πάρει διαφορά με το σκορ της περιόδου να τις φέρνει ισόβαθμες σε 25-25.

Η 3η περίοδος ήταν της Ηγουμενίτσας γιατί από την αρχή έδειξε τα δόντια της και κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ, 25-30 (6:20’), 31-38 (2:02’), και με τελικό σκορ το 36-40 επικράτησε επί της Πρέβεζας σε αυτόν τον γύρο.

Το τελευταίο οχτάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δυο ομάδες να παλεύουν πάλι στο πόντο αλλά την Πρέβεζα να περνάει μπροστά με 41-40 (5:59’). Από εκεί και πέρα πολλά φάουλ, δυνατές μονομαχίες αλλά με την Ηγουμενίτσα να μην μπορεί να αντικρούσει την Πρέβεζα όπου ανέβασε τον πήχη στο σκορ σε 48-43 (3:15’) και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος,  με τελικό σκορ 52-46 πέρασε στην επόμενη φάση των σχολικών αγώνων.

Στο πρόγραμμα ήταν προγραμματισμένο να γίνει και αγώνας μπάσκετ κοριτσιών όπου δεν διεξήχθη.

Τα οχτάλεπτα: 14-10, 25-25, 36-40, 52-46.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΑΝΤΥΠΑΣ Κ. – ΣΤΑΜΑΤΗ Λ.

1ο ΓΕΛ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ Β): ΤΡΟΥΜΠΟΥΚΗΣ 3, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ Γ., ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΜΠΕΛΛΟΣ, ΔΟΝΟΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 10, ΜΠΑΚΑΛΗΣ 5, ΡΕΜΠΗΣ 9, ΑΥΔΙΚΟΥ 8, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ Ε. 5, ΒΑΒΕΤΣΗΣ 12, ΠΙΣΤΙΟΛΑΣ.

1Ο ΓΕΛ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ (ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΣΙΟΛΟΣ Π.): ΤΣΑΝΤΕΚΙΔΗΣ 8, ΒΑΖΟΥΚΗΣ 16, ΜΗΤΣΙΩΝΗΣ 14, ΠΑΠΠΑΣ, ΛΙΑΝΟΣ, ΝΤΟΥΣΚΑΣ, ΓΑΛΑΝΗΣ, ΛΑΓΚΑΡΗΣ, ΝΤΟΒΙΝΟΣ, ΣΩΤΗΡΙΟΥ, ΤΣΑΓΚΑΣ 8.