Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο ΠΑΣ Πρέβεζα αφού επιβλήθηκε σήμερα Σάββατο 9/12 και ώρα 15:00 στο δημοτικό Στάδιο “Αθανασία Τσουμελέκα ” στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας- Λευκάδας του Απόλλων Πάργας με σκορ 1-0, και μετά την ισοπαλία της Καρυάς είναι μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές κλασικές ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτη την εστία του Κώτση με τον Ντίσιο. Στο 29ο λεπτό μετά από φάουλ του Ντέτσικα, ο Μπόμπορης δεν προλαβαίνει να μπει στη φάση με τον Σκάρπο να μπλοκάρει. Στο 43ο λεπτό οι παίχτες του Άγγελου Μπέκα απείλησαν με τον Τσάλα να σουτάρει και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, με το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε τελείως η εικόνα του παιχνιδιού, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μια την άλλη. Οι φιλοξενούμενοι στο 49’ μετά από λάθος του Μουρεχίδη, απείλησαν με σουτ του Παππά και τον Κώτση να αποκρούει νευρικά. Στο 60’ νέα μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα του ΠΑΣ την ώρα που ο Μηλιώνης ήταν έτοιμος να καρφώσει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 70’ ο Ντέτσικας ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή του αγώνα  Κωνσταντίνου να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Δημουλιά με εύστοχο πέναλτι να ανοίγει το σκορ μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς και κατευθυνόμενος στους Ιππόκαμπους να το πανηγυρίσει μαζί με όλη την ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι δε τα παράτησαν μετά το γκολ και άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο. Στο 77’ λεπτό ο Τσομπάι έχασε κλασική ευκαιρία για το 1-1, ενώ στο 79΄ ο ίδιος παίχτης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει το ματς. Στο 83΄ ο Παππάς δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το παιχνίδι να λήγει 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Διαιτητής: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Η.

Βοηθοί: ΛΑΖΑΡΗΣ Γ. ΠΑΤΣΗΣ Ι. ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ Κ.

ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ (Μπέκας): ΚΩΤΣΗΣ, ΠΑΝΤΑΖΗΣ(80’ ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ), ΝΙΚΟΥ, ΜΟΥΡΕΧΙΔΗΣ, ΝΤΙΟ, ΛΕΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΑΛΑ, ΝΤΕΤΣΙΚΑΣ(92’ ΛΙΑΣΚΟΣ), ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ(53’ ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ), ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ, ΚΑΡΙΠΟΓΛΟΥ(84’ ΤΟΥΡΓΕΛΗΣ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΓΑΣ(Μουστάκας): ΣΚΑΡΠΟΣ, ΜΑΡΚΟΣ Ν(53’ ΤΣΟΜΠΑΙ), ΜΠΙΣΤΙΩΛΗΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ(87’ ΚΙΖΙΡΟΓΛΟΥ), ΜΑΡΚΟΣ, GOGA(84’ ΣΕΡΙΦΗΣ), ΝΤΙΣΙΟΣ, ΠΑΠΠΑΣ, ΓΚΙΖΓΚΙΣΓΙΑΝ(65’ ΒΕΚΙΟΣ), ΒΑΣΙΟΣ, ΜΗΛΙΩΝΗΣ.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα.