Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Football League ο Απόλλων Λάρισας

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Football League, ο Απόλλωνας Λάρισας, κερδίζοντας την Κέρκυρα με 2 – 0, σε ένα αρκετά καλό στο μεγαλύτερό τους μέρος παιχνίδι, με τους «κυανόλευκους» κατά διαστήματα να παίζουν και ωραίο ποδόσφαιρο.

Σκόρερ στη νίκη του Απόλλωνα με 2 – 0, οι Λουκάο Μεϊρέλες (17′) και Κώστας Χατζής (53′).

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας έδειξε εικόνα καλά δουλεμένης ομάδας, δείγμα της εξαιρετικής δουλειάς που κάνει από την αρχή της προετοιμασίας ο Μαρσέλο Τροίζι τους «κυανόλευκους». Η ομάδα του Απόλλωνα δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου. Τουναντίον μάλιστα έφτασε και στο γκολ, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Άγγελου Βέρτζου στο 17ο λεπτό.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Γιάννης Μαντζάρης χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Σουλιώτης έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Σάββα Σιατραβάνη, ενέργεια που του… χάρισε την πρώτη κίτρινη στη σεζόν. Ο Αλέξανδρος Κόντος που ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ, πέρασε τη μπάλα πάνω από το τοίχος του Απόλλωνα, με τον Μαντζάρη να πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνιά και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε 11′ αργότερα. Ο Λουκάο Μεϊρέλες έκλεψε τη μπάλα από τον Άγγελο Βέρτζο, και μπαίνοντας στη περιοχή της Κέρκυρας από τα δεξιά, πλάσαρε σωστά τον Φώτη Κουτζαβασίλη, ανοίγοντας από το 17ο λεπτό της αναμέτρησης το σκορ στο γήπεδο της Φιλιππούπολης.

Με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους, ο Απόλλωνας έκανε δύο τα τέρματά του! Ο Λούκας Πολέτο εκτέλεσε ένα φάουλ από τον άξονα σημαδεύοντας στο πέναλτι, εκεί όπου ο Κώστας Χατζής με γυριστή κεφαλιά μόνος του ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστιάς του Κουτζαβασίλη, γράφοντας το 2 – 0 στην αναμέτρηση.

Ο Απόλλωνας έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ στο 79′. Ο Μαρκολίνο έπαιξε ωραία το ένα – δύο με τον Κώστα Καμπέρη στα δεξιά, με τον τελευταίο να γυρίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και πάλι στον Μαρκολίνο, ο οποίος σούταρε από πλεονεκτική θέση, ψηλά άουτ!