Με το δεξί ξεκίνησε ο Ηρακλής τη χρονιά, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισε με 1-0 τον Ηρόδοτο και έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο.

Ο Γηραιός πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά και απείλησε μόλις στο 3′ με τον Περόνε. Λίγο αργότερα (9′) ο Αργεντινός φορ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ύστερα από ασίστ του Ντούνη και τα πόδια των παικτών του… λύθηκαν. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου απείλησε με τους Ντούνη (15′, 23′), Κλέιτον (19′), ενώ του ακυρώθηκαν ως οφσάιντ γκολ που σημείωσαν οι Ζιάμπαρης (31′), Περόνε (37′).

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το ματς, είχαν ορισμένες καλές στιγμές (Χασομέρης 47′, Κουτρομάνος 65′), δεν απειλήθηκαν και πανηγύρισαν το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κουτρουμάνος, Κούσας, Ζιαμπάρης, Πασάς, Μουμίν, Παναγιωτούδης (69΄ Μενδρινός), Χασομέρης (61΄ Ρόβας), Ντούνης (85′ Τάι), Κλέιτον, Περόνε.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κουράκης, Μπάμπης, Προβυδάκης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης Φραγκουλάκης, Κασαπάκης (77΄ Αμαραντίδης), Αυγενικού (54΄ Αργκιλέσι), Μωραϊτης, Κωνσταντινίδης, Σμυρλής (34΄ Μασάδο).

Πηγή: gazzetta.gr