Με εφτάρα και σεληνιασμένο Θεριανό πήραν την νίκη οι Ίωνες (φώτο).

Διεξήχθη σήμερα Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018 και ώρα 11:00π.μ. ο αγώνας της 12ης αγωνιστικής του Α ομίλου της Β ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας ανάμεσα στον γηπεδούχο Άρη Πρέβεζας και τους φιλοξενούμενους ΠΑΣΠ ΛΕΥΚ. Οι Ίωνες με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιθετικό οίστρο για γκολ με το σκορ να εκτοξεύεται στο 1-7.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι τόσο στην κατοχή αλλά και στις φάσεις του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ανταποδώσουν την πίεση. Στο 8΄η πρώτη καλή φάση ήταν για τους Ίωνες με τον Χριστοδούλου Ε. να κάνει το πρώτο σουτ του αγώνα αλλά με τον τερματοφύλακα του Άρη Στεφάνη να αποκρούει. Στο 15΄άλλη ακόμη μια καλή ευκαιρία για τους Ίωνες με τον Θεριανό αλλά με το αποτέλεσμα να μένει στο 0-0. Στο 20’ η μπάλα βρήκε τα δίχτυα του Άρη από τον Χριστοδούλου Ε. αλλά με τον βοηθό να δείχνει ότι ήταν οφσάιντ, αλλά η λύτρωση για τους φιλοξενουμένους ήρθε από τον Θεριανό στο 30΄κανοντας το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα (32΄) ο Θεριανός πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του γκολ με κεφαλιά (0-2). Στο 39΄οι γηπεδούχοι απείλησαν με Τζίμα χωρίς όμως αλλαγή στο σκορ, ενώ στο 43΄από εκτέλεση φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων ο Χριστοδούλου Γ. με κεφάλια έδωσε ασίστ στο Θεριανό ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά, με το σκορ να παραμένει στο 0-2 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι το ίδιο σκηνικό με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και μόλις στο 51΄ και 55΄να απειλούν την εστία του Άρη με τον Θεριανό να θέλει να πετύχει και τρίτο προσωπικό γκολ αλλά με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Στο 59΄εκτελεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή από τον Θεριανό με τον Στεφάνη να διώχνει αλλά ο Παξινός να την στέλνει στα δίχτυα κάνοντας το 0-3. Στο 71΄ο Θεριανός το είπε και το έκανε πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό γκολ με το σκορ να γίνεται 0-4,  ενώ στο 76΄ο Άρης με εκτέλεση φάουλ από τον Κωνσταντίνη και την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα για το 1-4. Από εκεί και πέρα οι Ίωνες ανέβηκαν πιο πολύ και ενώ είχαν ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ δεν έχασαν καμία ευκαιρία να διευρύνουν και άλλο το σκορ. Στο 78΄ο Χριστοδούλου Ε. διαμόρφωσε το 1-5, στο 85΄ο Φούντογλου που μόλις είχε μπει αλλαγή στον αγώνα σκόραρε για  το 1-6 και την τελική πινελιά στον αγώνα έβαλε ο Καρασαββίδης κάνοντας το τελικό 1-7.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ Π.

ΒΟΗΘΟΙ: ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Η. ΛΑΖΑΡΗΣ Γ.

ΑΡΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ: ΣΤΕΦΑΝΗΣ, ΤΣΟΛΗΣ, IRAKLI (ΜΑΡΗΣ 75΄), ΜΠΑΜΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΗΣ, ΠΗΛΙΟΣ, ΧΑΛΚΗΣ, ΤΖΙΜΑΣ, ΚΥΡΙΑΖΗΣ, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ, ΝΤΕΝΤΙ (ΜΠΟΚΙΑΣ 38΄).

ΠΑΣΠ ΛΕΥΚ ΟΙ ΙΩΝΕΣ: ΚΑΤΑΓΗΣ, ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ, ΦΟΥΝΤΟΓΛΟΥ Δ., ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ., ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ (ΜΠΟΥΡΔΑΡΑΣ 55΄), ΜΙΧΑΛΑΤΟΣ (ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Γ. 67΄), ΠΑΞΙΝΟΣ, ΡΕΤΣΙΣ (ΣΟΥΜΠΟΥΛΗΣ 81΄), ΚΑΤΣΑΒΡΙΑΣ, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ Ε., ΘΕΡΙΑΝΟΣ (ΦΟΥΝΤΟΓΛΟΥ Ν. 81΄).