Με ανατροπή το Λαύριο Megabolt το Ρέθυμνο Cretan Kings

Με ανατροπή στην τελευταία περιόδο το Λαύριο Megabolt επιβλήθηκε εντός έδρας του Ρεθύμνου Cretan Kings (77-76) και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League.

Η αναμέτρηση στο κλειστό γυμναστήριο Λαυρίου ήταν συναρπαστική με τους φιλοξενούμενους να την ελέγχουν στο μεγαλύτερο διάστημα της, χάρις στην πολύ καλή άμυνα τους. Με την άμυνα το Ρέθυμνο Cretan Kings έλεγξε τον ρυθμό και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να «ανοίξουν» το παιχνίδι.

Η κρητική ομάδα μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με επτά πόντους του Άντονι Λι, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (14-7) πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς. Το Λαύριο Megabolt απάντησε με σερί 9-0 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών, με δύο καλάθια του Τόνι Μέϊερ και προσπέρασε με 18-16 2’ και 44’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Μακένζι Μουρ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 7 (28-19) στο 12’. Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ωστόσο, γρήγορα αντεπιτέθηκε και με 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτου του Τράβις Ντάνιελς, ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 4 (41-37) με 31’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η κρητική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 8 (51-43) στο 25’ με εξαιρετική άμυνα και με έξι σερί πόντους (τρίποντο και γκολ φάουλ) του Ανδρέα Χριστοδούλου. Με τρίποντο του Ντάνιελς το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε με 9 (56-47), 2’ και 42’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι τα πρώτα δυόμιση λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου, που προηγήθηκαν με 8 (65-57). Από εκείνο το σημείο και μετά το Λαύριο Megabolt ανέβασε την πίεση στην άμυνα, άλλαξε τον ρυθμό και με επτά πόντους του Γιάννη Κουζέλογλου και πέντε του Μακένζι Μουρ, προσπέρασε με 71-68, με 3’ και 54’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, ύστερα από επιμέρους σκορ 14-3.

Η κρητική ομάδα βρήκε λύσεις από την περιφέρεια της και ανέκτησε το προβάδισμα με μια βολή του Λι (74-73), 2’ και 15’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Μουρ με μεγάλο τρίποντο έβαλε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (76-74) με 1’ και 44’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κουζέλογου με σουτ διαμόρφωσε το 78-75 για το Λαύριο Megabolt, 41’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Στέφαν Μούντι με δύο βολές μείωσε στον πόντο για το Ρέθυμνο Cretan Kings και το 78-77 ήταν το τελικό σκορ, ύστερα από τα βήματα του Μουρ με 12’’ να απομένουν για το τέλος και το άστοχο λέι απ του Μάλκομ Άρμστεντ με την εκπνοή του αγώνα.

Έτσι ο Μουρ γλίτωσε από κορυφαίος να γίνει μοιραίος για τους γηπεδούχους, χαρακτηρισμό που δεν απέφυγε, ωστόσο, ο Άρμστεντ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ της κρητικής ομάδας με 22 πόντους, όσους και ο Αμερικανός γκαρντ του Λαυρίου Megabolt! Καθοριστικός, επίσης, για την ανατροπή των γηπεδούχων ήταν ο Κουζέλογλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-41, 55-61, 78-77.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στο Λαύριο για τη νίκη, θεωρώ ότι έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ιδίως στα τελευταία λεπτά όποιος και να το κέρδισε θα ήτανε δίκαιο, αν και άποψη μου είναι πως στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια είχαμε εμείς τον έλεγχο του παιχνιδιού. Καθοριστικό σημείο στο τέλος ήταν οι πόντοι του Μούρ. Όταν περάσαμε είχαμε και διαφορές 7-8 πόντων, θεωρώ ότι μπορεί και να κάνω και λάθος ήταν τα φάουλ 5 κατά μας και 1 υπέρ μας τη στιγμή που το Λαύριο πίεζε σε όλο το γήπεδο, και με παίχτες που έχουν ικανότητα. Αλλά όταν το παιχνίδι φτάνει στον πόντο η γηπεδούχος ομάδα πλεονέκτημα, όπως και αμφιβολία εχω και για ένα σφύριγμα στον αιφνιδιασμό αν ήταν ή όχι αντιαθλητικό.

Μπορεί να κάνω λάθος γιατί συνήθως μπορεί να τα βλέπω έτσι όπως θέλω εγώ αλλά πιστεύω πως ήταν ο ορισμός. Ερχόμαστε από τρίτο παιχνίδι που χάνουμε στη λεπτομέρεια. Θεωρώ ότι παίζουμε καλά σε σχέση με τις δυνατότητες που έχουμε και είμαστε ανταγωνιστικοί με ομάδες όπως το Λαύριο που κάνει μία φανταστική χρονιά, η Α.Ε.Κ. άλλες φορές χάνουμε από δικά μας λάθη άλλες όχι. Συγχαρητήρια στον κόουτς εύχομαι να πετύχουν τους στόχους που θέλουνε, καλή συνέχεια και για μας εύχομαι να κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Συμφωνώ σε όλα σε σχέση με τα αγωνιστικά που είπε ο κύριος Βετούλας πιστεύω πως το Ρέθυμνο σήμερα έκανε μία πάρα πολύ καλή προσπάθεια και εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έλεγχε το παιχνίδι, φαινόταν ότι μπορούσε να ξεφύγει από εδώ με νίκη, πριν τον Μουρ, που θεωρώ ότι ήταν πολύ καθοριστικός.

Σήμερα πρέπει να μιλήσω για τον Κουζέλογλου νομίζω ότι αυτός ο παίκτης ο οποίος μπορεί να μην περίμενε και το Ρέθυμνο αλλά ίσως να μην το περιμέναμε και εμείς τη σημερινή επιθετική ικανότητα του Γιάννη, μας βοήθησε πάρα πολύ. Έβαλε τις βολές που πήρε έβαλε 2 πάρα πολύ κρίσιμα σουτ, πήρε 6 ριμπάουντ , έκανε την αρχή χρειαζόμασταν και στην άμυνα και στην επίθεση όπου χρειαζόταν ώστε να μπορέσουμε να ανοίξουμε την άμυνα του Ρεθύμνου για να μπορεί να βρει κάποιους χώρους παραπάνω και ο Μουρ ο οποίος και το έκανε και ήταν καθοριστικός.

Στο τέλος όταν πηγαίνει το παιχνίδι σε μία επίθεση σε μία άμυνα παίζει ρόλο και η τύχη και εκεί ήμασταν λίγο περισσότερο τυχεροί γιατί δεν νομίζω ότι η άμυνα μας ήταν αυτή που έπρεπε να είναι στην τελευταία φάση στην επίθεση του Αμστρεντ αυτό που έχασε σχεδόν ένα λέι-απ . Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τον τρόπο τον οποίο έπαιξε το παιχνίδι και συγχαρητήρια στον κόουτς και καλή συνέχεια στην ομάδα του Ρεθύμνου».