Με ανατροπή στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Δόξα Ωρωπού

Διεξήχθη σήμερα Σάββατο 15/9 και ώρα 16:30 στο γήπεδο Αρχαγγέλου ο αγώνας της Α φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας 2018-2019 ανάμεσα στην γηπεδούχο Θύελλα Σινώπης και την φιλοξενουμένη ομάδα της Δόξας Ωρωπού, με τους φιλοξενουμένους να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση με σκορ 1-2.

Οι δυο ομάδες αν και διαφορετικής κατηγορίας μιας και η Θύελλα αγωνίζεται στο Β τοπικό ενώ η Δόξα είναι στο Α, κοντραρίστηκαν από τα πρώτα λεπτά σε ένα δυνατό παιχνίδι με την πρώτη φάση του αγώνα να γίνεται στο 22΄ με σουτ του Αποστόλου αλλά με τον Σπυράκο να διώχνει με ασφάλεια και να κρατάει την εστία της Θύελλας ανέπαφη. Στο 23΄άλλη μια καλή ευκαιρία για την Δόξα με τον Ζέρη αλλά με τον Παπαχρήστο να απομακρύνει από την άμυνα. Στο 25΄η Θύελλα βρέθηκε σε καλή στιγμή με εκτέλεση φάουλ του Τουμανίδη αλλά με τον Παναγιωτίδη να διώχνει την μπάλα από την εστία της Δόξας, ενώ άλλη μια ευκαιρία για την Θύελλα στο 43΄με τον Ιορδανίδη αλλά με το σκορ να παραμένει στο 0-0, όπου ήταν και το σκορ του ημίχρονου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Θύελλα μπήκε πιο δυνατά. Στο 48’ καλή εκτέλεση φάουλ του Τουμανίδη έξω από την περιοχή αλλά με τον Παναγιωτίδη να λέει όχι ενώ στο 51΄η Δόξα σειρά της να απειλήσει με τον Σπυράκο αλλά με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 62΄από λάθος του τερματοφύλακα Παναγιωτίδη, ο Ιορδανίδης βρήκε δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους(1-0). Στο 78΄ο διαιτητής Καλογέρης έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της Δόξας, με τον Χουλιάρα να εκτελεί εύστοχα και να φέρνει το ματς στα ίσα (1-1), ενώ ένα ακόμη πέναλτι στο 90΄ βρίσκει πάλι την Δόξα στην άσπρη βούλα, με τον Χουλιάρα να ευστοχεί σε δεύτερο πέναλτι διαμορφώνοντας το 1-2 υπέρ των φιλοξενουμένων,  όπου ήταν και το σκορ του αγώνα με την Δόξα Ωρωπού να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ Θ.

ΒΟΗΘΟΙ: ΠΑΠΠΑΣ Φ. – ΚΟΛΙΤΣΗΣ Ι.

ΘΥΕΛΛΑ ΣΙΝΩΠΗΣ (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): ΣΠΥΡΑΚΟΣ, ΣΜΥΡΗΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ Π, ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ Α, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ (ΜΠΟΖΟΥΚΗΣ 85΄), ΣΠΥΡΑΚΟΣ, ΤΣΕΝΙΚΟΓΛΟΥ (ΟΥΖΟΥΝΟΓΛΟΥ 69΄), ΚΩΣΤΑΣ (ΑΗΔΩΝΗΣ 60΄), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ(ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ80΄), ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ, ΤΟΥΜΑΝΙΔΗΣ.

ΔΟΞΑ ΩΡΩΠΟΥ (ΦΙΝΤΖΟΣ): ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΚΡΟΚΙΔΑΣ, ΝΑΣΤΟΥΛΗΣ (ΜΑΝΤΟΣΗΣ 57΄), ΚΡΟΚΙΔΑΣ (ΔΗΜΟΛΙΤΣΑΣ 91΄), ΖΕΡΗΣ, ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ, ΜΠΑΛΑΦΑΣ, ΓΟΥΡΝΟΠΑΝΟΣ (ΛΙΑΣΚΟΣ 67΄), ΝΤΑΛΑΡΔΑΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ, ΣΠΥΡΑΚΟΣ (ΛΙΟΝΤΗΣ 75΄).