Λύτρωσε την ΑΕΝ ο Μπρούβας

Διεξήχθη σήμερα Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 16:00 στο γήπεδο Ζαλόγγου ο αγώνας της 5ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας ανάμεσα στην γηπεδούχο ΑΕΝ Σαμψούντας και τον φιλοξενούμενο Α.Ο. Καρυάς με το τρίποντο της αγωνιστικής να μένει στoυς γηπεδούχους με τελικό σκορ 2-1.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο και το δυνατό παιχνίδι και τα πολλά φάουλ κυριαρχούσαν μέχρι το 25΄με τον Μπρούβα να κάνει ένα καλό σουτ αλλά με τον Καταγή να διώχνει με ευκολία. Η Καρυά στο 28΄άνοιξε το σκορ  (0-1) με τον Καλογέρη μετά από πάσα του Θειακού αλλά με την ΑΕΝ να φέρνει πάλι το ματς στα ίσια με τον Hyria στο 32΄μετά από πάσα του Καράκη (1-1), ενώ στο 40΄ο σκόρερ της ΑΕΝ έχασε μια κλασική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του όταν βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα της Καρυάς Καταγή να λέει ΟΧΙ και την λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι το ίδιο σκηνικό με δυνατές κόντρες και πολλά φάουλ και με την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο να έχουν οι γηπεδούχοι από στημένο φάουλ αλλά με το σκορ να παραμένει στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 75΄με σουτ του Καλογερή αλλά με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα Κιόσγια της ΑΕΝ, ενώ στο 77΄η Καρυά απείλησε πάλι με κεφαλιά του Morales αλλά με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Από εκεί και πέρα η ΑΕΝ αναζητούσε το γκολ στο 82΄με τον Hyria αλλά με τον Καταγή να μπλοκάρει την μπάλα ενώ στο 83΄ο Σπυρόπουλος είχε μια πολύ καλή ευκαιρία μπροστά από την εστία αλλά με την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 90΄ο Μπρούβας μετά από κόντρες μπροστά από την εστία της Καρυάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 2-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα,  με την ΑΕΝ να έχει κρατήσει την έδρα της αήττητη εφόσον έχει μόνο ισοπαλίες με τον Εθνικό και την Πλαγιά αλλά δεν έχει ηττηθεί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΡΙΠΠΗΣ

ΒΟΗΘΟΙ: ΚΕΦΗΣ – ΠΑΠΠΑΣ

ΑΕΝ ΣΑΜΨΟΥΝΤΑΣ (ΜΠΡΟΥΒΑΣ): ΚΟΣΓΙΑ, ΟΡΦΑΝΟΣ, ΜΟΥΤΣΑΪ (ΧΑΝΤΖΑΡΑΣ 92΄), ΚΟΝΑΚΗΣ (ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 60΄), ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΝΕ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, HYRIA (ΜΠΑΛΑΚΕΡΑΣ 95΄), ΚΑΡΑΚΗΣ, ΜΙΝΟΣ, ΜΠΡΟΥΒΑΣ.

Α.Ο. ΚΑΡΥΑΣ (ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ): ΚΑΤΑΓΗΣ, ΘΕΙΑΚΟΣ, ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΖΗΣ (GJOLENA 52΄), ΡΕΚΑΤΣΙΝΑΣ, ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ, ΚΤΕΝΑΣ (MORALES 70΄), ΚΡΗΤΙΚΟΣ (ΧΑΓΙΑΝΝΗΣ 67΄), ΚΑΒΒΑΔΑΣ (ΜΠΕΙΝΑΣ 59΄), ΣΚΕΜΠΙ, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ.