Λάθη και απώλειες στοίχισαν στον Α.Ο. Παλαίρου –Ήττα στην πρεμιέρα από τον Αμβρακικό

Τόσο οι απώλειες αλλά και τα λάθη στοίχησαν στους γηπεδούχους εφόσον ο φιλοξενούμενος Πας Αμβρακικός Βόνιτσας κατάφερε με ένα γκολ και κρατώντας την εστία καλά κλεισμένη να πάρει τους τρεις βαθμούς της 1ης αγωνιστικής στην έδρα του Α.Ο.  Παλαίρου όπου σήμερα Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 16:00 διεξήχθη ο αγώνας της 1ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Ά ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας 2017-2018.

Το αγωνιστικό κομμάτι ξεκίνησε πολύ δυνατό και με την Πάλαιρο να μετράει τρεις βασικές απώλειες( Zace, Χασακή και Σπανό) αλλά να πιέζει τον ΠΑΣ Αμβρακικό Βόνιτσας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα ενώ στο 18΄οι φιλοξενούμενοι πήραν μπροστά, έχοντας και περισσότερη κατοχή.

Στο 21΄η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από τους γηπεδούχους με τον Μπάτσο ενώ στο 27΄και 28΄ οι φιλοξενούμενοι ανταπέδωσαν την ευκαιρία με τον Γκολάκο που δεν κατάφερε όμως να σκοράρει και παραμείναν στο 0-0. Από εκεί και πέρα ο Αμβρακικός είχε για κάποια λεπτά το πάνω χέρι στον αγώνα και με την Πάλαιρο να κάνει κάποια λάθη. Στο 36΄ο Γεωργαλής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σκιαδά με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και βάζοντας τον Αμβρακικό μπροστά στο σκορ (0-1). Στο 41΄ο Ματσίνγκος για τον Α.Ο. Παλαίρου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι αλλά το σφύριγμα του Ρίππη έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάλαιρος έψαχνε την ευκαιρία να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσα. Με ασφυκτική πίεση οι γηπεδούχοι από το 52΄εως το 71΄με τους Λίτο, Μαγκανάκη, Μπάτσο και Ivanov είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, με τον Αμβρακικό να κρατάει το υπέρ του 0-1. Στο 77΄με τον Καλαντζή και στο 81΄, 83΄με τον Μπεκιάρη ο Αμβρακικός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Πας Αμβρακικό Βόνιτσας με τελικό σκορ 0-1.

Δεύτερο άσχημο αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους μετά τον αποκλεισμό από τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου στο κύπελλο, δεν ξεκίνησε καλά και η πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Ρίππης

Βοηθοί Διαιτητές: Σφονδύλη – Ντόμαρης

Α.Ο. Παλαίρου (Παναγιωτίδης): ΣΚΙΑΔΑΣ, ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ, ΣΤΡΙΦΤΑΡΗΣ, ΖΕΛΟΣ, ΜΠΑΤΣΟΣ, IVANOV, ΤΣΑΚΑΛΗΣ, ΜΑΤΣΙΝΓΚΟΣ, ΧΑΣΑΚΗΣ (ΛΙΤΟΣ 47΄), ΝΤΑΛΙΑΡΔΑΣ (ΜΑΓΚΑΝΑΚΗΣ 47΄).

ΠΑΣ Αμβρακικός Βόνιτσας (Φίντζος): ΚΑΡΔΑΝΗΣ, ΝΤΑΛΑΡΔΑΣ, ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ-ΣΑΡΤΖΗΣ Β., ΜΑΡΓΕΤΗΣ, ΓΚΟΛΑΚΟΥ(ΦΟΥΡΛΗΣ 81’), ΝΤΟΝΤΗΣ, ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ(ΤΣΑΒΑΛΑΣ 89’), ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤΟΣ, ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ(ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ 64’).

[Best_Wordpress_Gallery id=»38″ gal_title=»Α.Ο. Παλαίρου vs Πας Αμβρακικός Βόνιτσας (1ηαγων)»]