Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 3-1

Σπουδαίο τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία πήρε ο Εργοτέλης, αποτέλεσμα το οποίο τον φέρνει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Στα του αγώνα και οι δύο ομάδες ήταν αυτές οι οποίες μπήκαν καλά στο παιχνίδι.Αυτό είχε σαν συνέπεια να έχουν και οι δύο μεν ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να καταφέρουν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 44΄ για λογαριασμό του Απόλλωνα όταν ο Τσιλούλης έκανε πολύ καλή ενέργεια μέσα στην περιοχή των Κρητικών , ο Κατσιμήτρος όμως ήταν αυτός που κατάφερε να τον νικήσει και να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, με το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη κατάφερε να ανοίξει το σκορ χάρη σε τέρμα του Τσιλούλη.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους «κιτρινόμαυρους» με συνέπεια σε έξι λεπτά να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να φτάσουν στην νίκη. Στο 58΄ ο Κάιπερς με σουτ έφερε το ματς στα ίσα, στο 61΄ ο Σταματάκος με βολ πλανέ έκανε το 2-1, ενώ στο 64΄ο Πάτας με κεφαλιά έκανε το 3-1. Στο 74΄ οι Θεσσαλοί έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τσιλούλη με απευθείας κόκκινη κάρτα, εξέλιξη που έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της. Στο 78΄ ο Εργοτέλης θα μπορούσε να είχε δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του, η κεφαλιά όμως του Κάιπερς σταμάτησε στο δοκάρι του Φιρινίδη, με συνέπεια το υπάρχον σκορ να παραμείνει ως έχει μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Πάτας (75′ Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (70′ Βογιατζής), Έφορντ, Σταματάκος (83′ Μπρους), Κάιπερς.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης (83’ Δημολιός), Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής (83’ Κακαμής), Κανούλας, Τσιλούλης, Καρακατσάνης (67′ Λίταινας).

Πηγή: sdna.gr