Δύσκολο «τρίποντο» για τον ΠΑΣ Πρέβεζα απέναντι στον ανταγωνιστικό Οδυσσέα Νυδριού

Το απόλυτο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα έκανε σήμερα 13 Οκτωβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας «Αθανασία Τσουμελέκα» ο ΠΑΣ Πρέβεζα αφού επικράτησε του Οδυσσέα Νυδριού στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και έκανε το 4 στα 4 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίχτες του Βασίλη Ξανθόπουλου ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου και δημιουργώντας πολλές κλασικές ευκαιρίες άνοιξαν νωρίς το σκορ όταν στο 7’ ο Μπόμπορης μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Γκίνι έγραψε το 1-0. Στο 18’ οι κιτρινόμαυροι απείλησαν με μια «φαρμακερή» εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου από την δεξιά πλευρά με το Σκιαδά να διώχνει με τα πόδια νευρικά ενώ στο 23’ ο Μπόμπορης με σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά. Η ομάδα της Πρέβεζας ήταν πολύ επιθετική και συγκεντρωμένη στο πρώτο μέρος και δεν άργησε να φτάσει στο 2-0, όταν στο 30’ μετά από μια κούρσα του Σταματέλου από τα αριστερά ο παίχτης έδωσε ασίστ- γκολ στον Μπόμπορη, με τον παίχτη να περνάει και τον Σκιαδά και σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για στο 2-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 39’ ένα πολύ καλό σουτ του Γεωργίου με τον Σκιαδά να κοντράρει ενώ στο 40’ ο Σταματέλος διαμόρφωσε το 3-0 μετά από σέντρα του Τσάλα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 45’ με ατομική ενέργεια και πλασέ του Χατζή, απέναντι σε έναν καταιγιστικό στον πρώτο ημίχρονο ΠΑΣ που σκόραρε 1η φόρα φέτος στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή.  Ο Οδυσσέας Νυδριού μείωσε μόλις στο 50’ σε 3-2 με δεύτερο προσωπικό γκολ του Χατζή μετά από πάσα του Βουλγαρίδη και ο αγωνιστικός χώρος πήρε φωτιά με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και  με ψυχολογία πλέον να παλεύουν για την ανατροπή. Στο 60’ ο διαιτητής Αλεξανδρόπουλος έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον σκόρερ της ομάδας του Νυδριού, Χατζή,  για χτύπημα στον Γκίνι εκτός φάσης, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίχτες σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή του αγώνα για λάθος υπόδειξη. Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά από εκείνο το σημείο και μετά με τους παίχτες του ΠΑΣ να μην μπορούν να βρουν δίχτυα και τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για την ισοφάριση δημιουργώντας φάσεις και καλύπτοντας το αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Δημουλιάς με σουτ στο 80’ και στο 87’ απείλησε, αλλά ένα σουτ του Βρεττού στις καθυστερήσεις ανησύχησε τους γηπεδούχους, με το παιχνίδι τελικώς να τελειώνει 3-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Διαιτητής: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ Α.

Βοηθοί: ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Η. – ΚΕΦΗΣ Γ.

ΠΑΣ Πρέβεζα(Ξανθόπουλος-Δήμας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΓΚΙΝΙ, ΣΠΑΝΟΣ(58’ ΕΛΕΖΙ), ΔΗΜΑΣ, ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΣΚΑΜΝΕΛΟΣ, ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ(67’ ΚΟΚΚΑΛΗΣ), ΤΣΑΛΑ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ(85’ ΚΑΖΟΥΚΑΣ), ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ: ΣΚΙΑΔΑΣ, ΤΣΟΥΤΣΗΣ, ΘΕΙΑΚΟΣ(46’ ΜΑΝΩΛΙΤΣΗΣ), ΜΟΥΡΕΧΙΔΗΣ, ΚΑΤΑΓΗΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ Α(76’ ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ)., ΜΟΝΟΛΙΘΟΣ(71’ ΒΡΕΤΤΟΣ), ΚΤΕΝΑΣ, ZACE, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ(46’ ΣΑΝΤΑΣ), ΧΑΤΖΗΣ.