Το απόλυτο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα έχει ο ΠΑΣ Πρέβεζα, μετά τη σημερινή 2η νίκη στην έδρα του αυτή τη φορά απέναντι στον Κεραυνό Θεσπρωτικού για την 2η αγωνιστική της Α ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Οι παίχτες του Βασίλη Ξανθόπουλου δυσκολεύτηκαν σήμερα 29 Σεπτεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας «Αθανασία Τσουμελέκα» απέναντι στην πολύ καλά στημένη και με τρεξίματα ομάδα του Κεραυνού, αφού χρειάστηκε ένα γκολ του Μπόμπορη στο 85’ για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Για άλλη μια φορά στο πλευρό τους οι Ιππόκαμποι που δημιούργησαν μια απίστευτη ατμόσφαιρα στο γήπεδο στο πρώτο εντός έδρας επίσημο παιχνίδι της ομάδας για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019. Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λεωνίδα Μπαρκούζου, ενώ οι ποδοσφαιριστές της Πρέβεζας αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια στο μπράτσο και στην κερκίδα των Ιππόκαμπων υπήρχε πανό που έγραφε ” Καλό Ταξίδι κύριε Νία”.

Η ομάδα που συνεχίζει να έχει πολλές ελλείψεις βασικών παιχτών (Ντέτσικας, Τριάντος, Diaw, Γκίνι) λόγω τραυματιών αλλά και τιμωριών αλλά και με πολλά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματά της και δυσκολεύεται να φτάσει στο γκολ και να δημιουργήσει όπως είδαμε στα δυο πρώτα παιχνίδια της ομάδας.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με ωραίο σουτ του Τουλκερίδη με τον Καραπιπέρη να κοντράρει. Στο 8’ ο Καζούκας έχασε κλασική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΣ όταν βρέθηκε μόνος τετ α τετ με το τέρμα αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά.  Στο 41’ μια ακόμη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να προηγηθούν με τον Μπόμπορη να πιάνει ένα ωραίο ανάποδο ψαλιδάκι και τον Μήτσιο να αποκρούει θεαματικά για το 0-0 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στο 2ο μέρος και μόλις στο 60’ η πρώτη καλή φάση με τον Δημουλιά να βγάζει την σέντρα και τον Σταματέλο με κεφαλιά να μην μπορεί να βρει δίχτυα. Στο 67’ ο Κεραυνός απείλησε με ανάποδο ψαλιδάκι του Φέκκα με τη μπάλα να περνάει ψηλά.  Την ομάδα του Ξανθόπουλου λύτρωσε ο Μπόμπορης στο 85’ όταν μετά από ωραία πάσα του Γεωργίου έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μήτσιου για το τελικό 1-0.

Διαιτητής: ΣΠΥΡΑΚΟΣ Α.

Βοηθοί: ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Π.- ΚΑΟΥΡΗΣ ΣΠ.

ΠΑΣ Πρέβεζα(Ξανθόπουλος-Δήμας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΤΣΑΛΑ, ΣΠΑΝΟΣ, ΔΗΜΑΣ, ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΣΚΑΜΝΕΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ, ΚΑΖΟΥΚΑΣ(72΄ΓΚΟΛΑΚΟΣ), ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ, ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ(90’ ΠΑΝΤΑΖΗΣ).

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Κολιός): ΜΗΤΣΙΟΣ, ΜΑΛΕΣΚΟΣ(55’ ΦΕΚΚΑΣ), ΤΖΙΑΚΟΣ, ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ, ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΦΙΛΑΣ, ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ, ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ, ΡΑΠΤΗΣ, ΠΑΠΑΡΟΥΝΗΣ.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα.