Δόξα Λευκάδας – ΣΕΦΑ Αρκαδικός 96-85

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για την Α2 Εθνική κατηγορία με τη διεξαγωγή της 12ης αγωνιστικής στην Α2 Εθνική κατηγορία. Μια αγωνιστική στην οποία η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού αγωνιζόταν στη Λευκάδα σ’ ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι επί της τοπικής Δόξας.

Με τον Αρκαδικό να είναι υποχρεωμένος να διεκδικήσει τη νίκη το απόγευμα της Κυριακής, η ομάδα της Τρίπολης πάλεψε για τη νίκη αλλά στο φινάλε πληρώνοντας τα περιφερειακά εύστοχα σουτ της Δόξας, δεν αποφεύχθηκε η ήττα με σκορ 96-85. Ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστικός στο ματς. Βρήκε σημαντικές λύσεις στην επίθεση αν και κατά διαστήματα ήταν κακός στην άμυνα και κατάφερε να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα στην γ’ περίοδο ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει σε διάφορες περιπτώσεις το σκορ. Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο κάποια κρίσιμα λάθη και τα αρκετά εύστοχα τρίποντα της Λευκάδας διαμόρφωσαν το τελικό 96-85.

Από νωρίς προβάδισμα για τη Δόξα…

Αγωνιστικά το παιχνίδι δεν ξεκίνησε άσχημα για τον Αρκαδικό που στη διάρκεια του πρώτου πενταλέπτου διατηρήθηκε κοντά στο σκορ. Στο 6-3 στα 08’24, στο 8-6 στα 07’03’ και στο 14-10 στα 04’20. Αν και ο Αρκαδικός είχε καλή εικόνα στα ποσοστά του, βρήκε απέναντι του στην α’ περίοδο μια «καταιγιστική» Δόξα επιθετικά που με 11/19 σουτ (57,8%) έναντι 7/14 του Αρκαδικού, κατάφερε στη συνέχεια να δημιουργήσει ένα πιο ουσιαστικό προβάδισμα στο παιχνίδι. Στο 19-12 το σκορ στα 03’15, στο 25-14 στα 02’13 και στο 30-17 στα 01’10.

Σημαντικοί παράγοντες για να αυξηθεί η διαφορά αποτέλεσε ο έλεγχος των ριμπάουντ σ’ εκείνο το διάστημα για τους «γηπεδούχους» (10 έναντι 4), η ουσιαστική κυκλοφορία της μπάλας και οι 9 ασιστ της Δόξας, καθώς και τα πολλά εύστοχα τρίποντα της «νησιώτικης» ομάδας (5/8) που έδωσαν σπουδαίες λύσεις, ώστε να κλείσει η πρώτη περίοδος με 34-21.

Ανάλογη εικόνα και στη συνέχεια…

Η ομάδα του Αρκαδικού προσπάθησε να μην χάσει την επαφή με το σκορ. Θέλησε μέσα από τον γρήγορο σχετικά ρυθμό και τις εύστοχες επιθέσεις να κρατηθεί κοντά στο αντίπαλο. Ο Αρκαδικός ισορρόπησε ακόμη περισσότερο το ματς, αλ΄λά από εκεί και πέρα δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ. Αν και προσωρινά ο ΣΕΦΑ μείωσε σε 40-33 στα 05’10 της β’ περιόδου, στη συνέχεια το σκορ διαμορφώθηκε στο 47-36 στα 03’40. Και πάλι ο Αρκαδικός αντέδρασε μειώνοντας τη διαφορά σε 47-42 (02’15), αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 54-42.

Ο Αρκαδικός είχε δείξει αντίδραση στην άμυνα και ευελπιστούσε ότι στην επανάληψη θα καταφέρει να αντιστρέψει την κατάσταση.

Ανατροπή δεδομένος στην επανάληψη…

Οι παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη μπήκαν πολύ δυνατό στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Κατάφεραν να γίνουν πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα, βελτιώνοντας παράλληλα την απόδοσή τους στο ριμπάουντ (12 έναντι 8 της Λευκάδας στο γ’ δεκάλεπτο). Πολύ γρήγορα το σκορ είχε μειωθεί στο 57-52 στα 06’56. Η ομάδα της Δόξας επηρεάστηκε από την αγωνιστική εικόνα του ΣΕΦΑ με αποτέλεσμα να «χαλάσει» σημαντικά τα ποσοστά της στην επίθεση (4/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα). Με 9/17 οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να γίνουν ακόμη πιο ανταγωνιστικοί και ουσιαστικά να επιστρέψουν στο ματς. Στο 59-56 το σκορ στα 05’30 και στο 61-61 στα 03’50!

Ο Αρκαδικός είχε μπει στο ματς και δεν ήταν διατεθειμένος να χάσει πλέον έτσι εύκολα το παιχνίδι. Αν και οι «γηπεδούχοι» προηγήθηκαν με 68-63 στα 00’10, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο ο ΣΕΦΑ έκλεισε την περίοδο με 68-66.

Αν η ομάδα της Τρίπολης είχε περιορίσει τα λάθη της στην γ’ περίοδο (7) και δεν είχα χάσει αρκετά αμυντικά ριμπάουντ (5 επιθετικά ριμπάουντ η Δόξα), θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ.

Το καθοριστικό 6λεπτο στη δ’ περίοδο…

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αρκαδικό να διατηρείται για τα καλά στο ματς. Στο 68-68 το σκορ στα 09’14, για να έρθει στη συνέχεια ένα επιθετικό κενό ενός 6λεπτου, που κράτησε στους τρεις πόντους την ομάδα της Τρίπολης. Κάπως έτσι το 68-68 έγινε 85-71 στα 03’58 και ουσιαστικά κάπου εκεί μ’ ένα επί μέρους σκορ 17-3 το ματς ολοκληρώνόταν «άδοξα» για τους «φιλοξενούμενους».

Η συνέχεια είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού όσο και αν προσπαθήσαν οι παίκτες του κ. Δεσποτάκη, δεν ήταν δυνατό να καλυφθεί στο τελευταίο 4λεπτο η διαφορά 14 πόντων. Τα τρίποντα όπως και στο α’ δεκάλεπτο έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να «καθαρίσει» στην τέταρτη περίοδο (5/9) το ματς η Δόξα. Το τελικό σκορ διαμορφωνόταν στο 96-85, αλλά ο Αρκαδικός είχε καταφέρει να βγάλει αντίδραση στο ματς και συνολικά να δείχνει σημάδια συνολικής ανάκαμψης, γεγονός πολύ σημαντικό για τη δύσκολη συνέχεια!

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 96-85

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Λευκάδας | 07/01/2017 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παφίλης, Παπαδόπουλος Θ., Ευφραιμίδης (Κανελλόπουλος)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-21 (Α’), 54-42 (Β’), 68-66 (Γ’), 96-85 (Δ’).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κατωπόδης): Γράβας 6, Τζόλος 18(3), Αγγελόπουλος 17(3), Καλαμπάκας 20(4), Πετρόπουλος 12(1), Ράπτης, Καμπουρίδης, Μπέμπης 6(2), Σταματέλος 3(1), Μάρκοβιτς 14.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Δεσποτάκης): Μπιζούκας 5(1), Βλάχος, Σίνης, Μούκας 5(1), Προδρόμου 22(1), Μαραγκάκης, Τζαϊδάς, Πελτιέρ 12(2), Γαρμπής 13(1), Αποστολίδης 4, Τζουγκαράκης 24.

Πηγή: contraepithesi.gr