Η Θύελλα Μοναστηρακίου πήρε το πρώτο διπλό σήμερα 15 Οκτωβρίου μέσα στην έδρα των Σφακιωτών για την 1η αγωνιστική της Β ΕΠΣ Π-Λ (Α Όμιλος), με σκορ 0-2.

Η ομάδα του Καράμπαλη που ανέλαβε πρόσφατα τα ηνία της ομάδας μπήκε από το πρώτο λεπτό διεκδικώντας τη νίκη. Η πιο κλασική ευκαιρία ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 40ο λεπτό όταν ο Κουτρουλός Χ.  Βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι αλλά ο πολύ καλός Αραβανής του πήρε τη μπουκιά από το στόμα με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 0-0.

Στο 46ο λεπτό ο  Αραβανής δεν επιτρέπει στον Αρίδα σε τετ α τετ να βρεί δίχτυα, ενώ στο 50’ η Θύελλα συνέχισε να απειλεί με τον Παληογιάννη από εκτέλεση φάουλ και τον Αραβανή με υπερένταση να βγάζει τη μπάλα κόρνερ. Το παιχνίδι άρχισε να αγριεύει όσο περνούσε ο χρόνος. Δυνατά μαρκαρίσματα και σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και από τις δυο ομάδες με τις κίτρινες κάρτες να πέφτουν βροχή. Ο Μπίτας που πέρασε σαν αλλαγή για τους γηπεδούχους  στο 65’ και στο 70’ λεπτό έχασε κλασικές ευκαιρίες να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Κάπου εκεί μίλησε ο Χαιδάκης ο οποίος στο 74ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος των διχτυών του ανίκητου έως εκείνη τη στιγμή Αραβανή. Το 0-2 έγινε στο 90ο λεπτό με αυτογκόλ του Λάζαρη Ε. , ο οποίος στην προσπάθεια του αν διώξει τη ν μπάλα την έστειλε στο απραθυράκι της εστίας του.

Διαιτητής:ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΝΤΟΜΑΡΗΣ Α. ΜΑΖΑΡΑΚΗΣ Θ.

ΠΑΣ Σφακιώτες: ΑΡΑΒΑΝΗΣ, ΣΕΡΔΙΝΙΑΡΗΣ, ΜΠΡΕΓΚΟΥ, ΛΑΖΑΡΗΣ Ε., ΠΟΛΥΔΕΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΝΑΝΟΣ-ΒΕΡΥΚΙΟΣ, ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ(62’ ΜΠΙΤΑΣ), ΚΑΛΔΑΝΗΣ, ΛΑΖΑΡΗΣ Α., ΚΤΕΝΑΣ(77’ ΜΑΡΑΚΗΣ), ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗΣ.

ΠΑΣ Θύελλα 2015: ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ, ΠΑΤΣΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΟΥΤΡΟΥΛΟΣ Α., ΓΟΥΡΟΥΝΑΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ, ΔΡΙΒΑΚΟΣ (87’ ΜΠΡΟΥΜΗΣ), ΧΑΙΔΑΚΗΣ, ΚΟΥΤΡΟΥΛΟΣ Χ., ΑΡΙΔΑΣ (87’ ΠΑΝΤΑΖΗΣ), ΠΑΛΗΟΓΙΑΝΝΗΣ(87’ ΠΡΟΔΡΟΜΙΤΗΣ), ΑΨΟΜΩΤΟΣ(72’ ΦΟΥΡΛΗΣ)