Β’ Εθνική: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες

1ος Όμιλος

Ο Ιπποκράτης και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων ήταν οι μεγάλοι νικητές της 20ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Η ομάδα της Κω πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη απί τον Τρίτωνα και παρέμεινε σε απόσταση ενός βαθμού από την δεύτερη προνομιούχο θέση όπου διατηρείται ο Διαγόρας  μετά τη νίκη του στο ντέρμπι με τον Πανερυθραϊκό.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Τρίτων – Ιπποκράτης 73-74
Κορωπί – ΑΕΝΚηφισιάς 99-85
Διαγόρας Δρ. – Πανερυθραϊκός 78-72
ΕΦΑΟΖ – Πρωτάς Β. 79-77
Νικηφόρος Μάνδρας – ΚΑΟΚορίνθου 87-81
Ηράκλειο – Παγκράτι 81-77
Ιωνικός Ν. – Πανελευσινιακός
Δάφνη Δ. – Ικαρος Ν.Σμ. 79-66

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ
ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ – ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 99-85
Δεκάλεπτα:  24-24, 49-43, 77-67, 99-85
Διαιτητές : Αποστολίδης-Μπούκας
ΓΣ Κορωπίου (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 2, Μπουρδάνος 2, Γκοντόπουλος 14 (1), Σερέτης 5, Αγόρης 10 (2), Σιμιτζής 21 (5/5 τριπ.), Σπανός 19 (3), Μαλτέσιος 15, Γκίνης, Παπαθεοδώρου, Πέτς 11 (1).
ΑΕΝ Κηφισιάς (Λιόγας) : Καμαριανός 23, Μοσχοβίτης 16 (2), Κεφαλάς, Μαρίνος, Μανούσος, Ντουζίδης 9 (2), Χαϊκάλης, Χατζηνικόλας 9, Πρέκας 11, Ψαρόπουλος 17 (2)

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 101-79
Δεκάλεπτα: 20-16, 45-33, 70-53, 101-79
Διαιτητές :  Σπυρόπουλος Σπ.-Γρίβα
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Κουντουράς 4, Καράμπουλας 24, Βουγιούκας 9, Πετροδημόπουλος 4, Παλαιοχωρίτης 3 (1), Μπατής 6 (2), Βασιλόπουλος 18 (5 τριπ., 11 ασ.) , Κανονίδης 18 (1), Λεκάκης, Παπαδόπουλος 3 (1), Κατούφας 12.
Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης): Αβραμίδης 8 , Κελαΐδης 8 (1), Νικολακόπουλος 13 (1), Ζούμπος 9 (2), Δούκας 3 (1) Φωτόπουλος, Ηλιάδης, Μαντζιώρης 13 (1) , Τζιάλλας 2 , Στέφος 16, Ρόκας 3, Χόρτσας 2.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 81-77
Δεκάλεπτα: 19-17, 41-32, 54-51, 81-77
Διαιτητές:  Δημόπουλος-Καρακάσης
Ηράκλειο (Μακράκης) : Κίτσος 2, Γουμενάκης, Μποχωρίδης 14 (1), Λιανός 23 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 20 (3), Παπαδάκης 3, Λάκκας 7, Πετράκης 12 (3).
Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 5 (1), Καυκής 23 (3), Γιαννίκος 5, Γεωργοπαπαδάκος 14 (3), Λυτόπουλος 4, Τζατζάς 3 (1), Χριστόπουλος 10 (2), Γερονίκος, Ξιούρας, Μπένος 13.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 79-66
Δεκάλεπτα: 18-12, 44-29, 57-52, 79-66
Διαιτητές : Χρηστίδης Ηλ.-Φραγκούλη
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κοροβέσης 2, Κουφόπουλος 6 (2), Καπώνης 17 (1), Χρυσός 3 (1), Σωφρονάς 9, Γκίνης 9 (2), Θεοδοσίου 9 (1), Γκιουζέλης 19 (2), Τσιάκος 5.
Ίκαρος Ν.Σ. (Καρακώστας, Μεγαγιάννης): Γοργόνης 7 (1), Μελισσουργός, Βελιζιώτης 5, Γραμματικός 10, Σπυρόπουλος 10 (2), Βούζας 8 (2), Λάβαρης, Δορκοφίκης 16, Μιχαλόπουλος 1, Δαρμογιάννης 4, Ζούκας 5.

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 87-81
Δεκάλεπτα : 28-22, 40-47, 63-60, 87-81
Διαιτητές : Δαρλαμήτσος-Νάστος
ΓΣ Μάνδρας Νικηφορος (Μπεκές) :Τζιβελέκας 6, Κωτσόπουλος, Παπαπέτρος, Κούσουλας 21 (5), Καραμπάτσος 14 (3), Γκαιτάσοφ 11 (1), Βαφειάς 7, Ψυλέας 22 (1), Γεωργοπαπαδάκος 6 (2)
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος) :Κατσαμάκης 11 (1), Μακρής 16 (1), Κεφαλάς 23, Αντωνόπουλος 2, Σκορδάς 2, Σακελλαράκης 12, Γιανναλέτσος 12, Σταυριανόπουλος , Πράττης 3 (1), Γεωργούλης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 78-72
Δεκάλεπτα: 30-22, 51-45, 68-57, 78-72
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Στρέρμπας
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης) : Κουκάς 19 (3), Λυκογιάννης 4, Καραλής 11 (3), Κωνσταντώνης 2, Πέττας 15 (1), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (1), Παπαδολιάς 6, Κατιάκος 13 (1), Μπιμπούδης.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 10, Στεργίου 2, Καλλιανιώτης 4 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 3, Σκάνδαλος 19 (3), Γιαουρτόγλου 12 (4 κλεψ.), Τσικόπουλος, Αντωνίου 3 (1), Μακρόπουλος 9 (4/4 δίπ.), Σταθόπουλος 10 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Κωνσταντινόπουλος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ιωνικός Ν. 19-1 39
2. Διαγόρας Δρ. 15-5 35
————————————-
3. Ιπποκράτης 14-6 34
4. Πανερυθραϊκός 12-8 32
5. Νικηφόρος Μάνδρας 12-8 32
6. Τρίτων 12-7 31*
7. ΚΑΟΚορίνθου 9-11 29
8. Ηράκλειο 10-10 30
9. Πρωτέας Β. 8-12 28
11. Κορωπί 8-12 28
13. ΕΦΑΟΖ 8-12 28
10. Παγκράτι 7-13 27
——————————–
12. Πανελευσινιακός 7-13 27
14. Δάφνη Δ. 7-13 27
15. Ικαρος Ν.Σμ. 5-15 25
16.ΑΕΝΚηφισιάς 6-13 25*
* Εχουν έναν αγώνα λιγότερο

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11/3)
Ιπποκράτης – Κορωπί
ΑΕΝΚηφισιάς – Διαγόρας Δρ.
Πανερυθραϊκός – ΕΦΑΟΖ
Πρωτέας Β. – Νικηφόρος Μάνδρας
ΚΑΟΚορίνθου – Ηράκλειο
Πανελευσινιακός – Παγκράτι
Ικαρος Ν.Σμ. – Τρίτων
Ιωνικός Ν . – Δάφνη Δ.

2ος Όμιλος
20η αγωνιστική
Ο συνδυασμός της νίκης του Ερμή Λαγκαδά επί των Ικάρων Σερρών με αυτή του Χαριλάου Τρικούπη επί της Ασπίδας Ξάνθης έφερε ξανά την ομάδα από Μεσολόγγι στην κορυφή, σε συνδυασμό και με το ρεπό της Καβάλας.
Τα αποτελέσματα
Ασπίς Ξάνθης-Χαρίλαος Τρικούπης 60-75
ΑΟ Αγρινίου-ΓΑΣ Χαλκηδόνας 51-48
Ανατόλια-Στρατώνι 71-77
Μαχητές Πειραματικό Πευκών-Φάρσαλα 84-80 (72-72 κ.αγ.)
Ερμής Λαγκαδά-Ίκαροι Σερρών 66-60
ΓΣ Ελιμείας-ΚΣ Γέφυρας 78-66
Τιτάνες Παλαμά-Πευκοχώρι 64-82

Ρεπό : Καβάλα
Τα φύλλα αγώνα
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 64-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 37-42, 54-62, 64-82
Διαιτητές: Τζήμα – Καρκαλέτσης
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ. (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 2, Τσουμας 3, Γεωργαντζάς 14(2), Αρχοντούλης 2, Μακρής 7(1), Μουμογλου 6, Μανδαλάκης 24(1), Αποστολάκης 6
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ ( Μελετιάδης) : Αμπατζίδης 7 (2), Τσιμπής 10 (2), Λαζαριδης, Τζουβάρας 4, Μαυρίδης 6, Καραμπέκης 4, Μυλωνίδης 20 (1), Κιγμέτογλου 18, Θεοδωρίδης 11, Δανάκης 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 60-75
Δεκάλεπτα: 14-20, 30-43, 41-62, 60-75
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης
Ασπίδα (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 1, Κουτσογιάννης 10 (1), Θεοδωρίδης 11 (1), Γρούδος, Τσιώγκας 16 (4), Γκέλιος 2, Απιδόπουλος 1, Μασμανίδης 11 (1), Σαββίδης 5 (1), Άνθης 3 (1).
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης): Γυφτάκης 1, Βουρνάς 8, Λειβαδάς, Ντόβας 9 (1), Ξηρός 7 (2), Μουράτογλου 8 (1), Σταυρόπουλος 4, Περρωτής, Πολίτης 12 (1), Καραγκιολίδης 16 (1), Αδαμόπουλος 10

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 84-80 (72-72 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 20-18, 35-37, 72-72 (κ.α.), 84-80
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Εκιζογλου
Μαχητές (Γεροφώτης): Βογιατζής 11 (2), Καραγιαννίδης , Αρνίδης 3, Δήμας 11 (1), Χατζημιχαηλίδης 9 (1), Στόλης 14, Κωνσταντινιδης 2,Παπαδόπουλος 5,Βελισσαρίου 24 (4).
Φάρσαλα (Πέρκος): Νικολόπουλος 15 (3), Σαββίδης 10 (2), Χαιρετίδης 7 (1), Αναγνωστόπουλος Χ.16 (4),Σιολογκας 23 ,Αναγνωστόπουλος Γ. 4, Λιούπης 2 Μακρής 3.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 66-60
Δεκάλεπτα: 12-19, 29-29, 46-49, 66-60
Διαιτητές: Φακίτσας, Ξέρας
Ερμής Λ. (Τσούρμας): Αμπατζάς 8 (2), Μήνου 7 (1), Ελευθεριάδης 5 (1), Μάρουσιτς 22 (2), Παρίτσης 13 (2), Πιλκούδης 5, Γκαμούρας 6, Αβοκάτος, Τοπουζίδης, Χριστοδούλου, Κοτσάνος.
Ίκαροι Σ. (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 21 (1), Γεωργιανός 4, Γκάτζιας 5, Φώτογλου 10 (3), Θολιώτης 2, Κακιούζης 18, Σιδερίδης, Τράκας, Γκούτζιας.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 71-77
Δεκάλεπτα: 25-18, 40-41, 53-62, 71-77
Διαιτητές: Μαντήλας, Ντούρας
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 9, Γαλανίδης 11, Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 11, Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 9(1), Ζώτος 25(2), Βεργίνης 2, Καραποστόλου 4.
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας, Μητσάκης 6, Καραμανώλης, Βελίδης 22 (6), Σαμαράς 3 (1), Φλιάτης Ι., Λευκαδίτης 3 (1), Φλίατης Γ. 10 (2), Πολιτόπουλος 15 (4), Δασκαλόπουλος 18

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 51-48
Δεκάλεπτα: 10-11, 22-28, 36-41, 51-48.
Διαιτητές: Κρεσταινίτης – Λογοθέτης.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 15(1), Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 4, Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 6, Κασαμπαλής 2, Μήτσου 8(1), Σταύρου 2, Ρέντζιος, Τάγκας.
Γ.Α.Σ. ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ (Γεώργιος Τουλούμης): Πετρίδης 4, Μαρκίδης 3, Μαραπίδης 9(2), Παπαδόπουλος, Λαΐδης 3(1), Πεταλωτής 1, Σεφερίδης, Μάντσος 14(2), Μπατάκας 4, Παναγιώτου 6(1), Κοτζαγιάννης 4.
Η Βαθμολογία (σε 20 αγώνες):

1.Χαρίλαος Τρικούπης 34 (15-4)
2.Καβάλα 33 (15-3)*
3.Ίκαροι Σερρών 33 (14-5)
4.Πευκοχώρι 31 (13-5)*
5.Ερμής Λαγκαδά 31 (12-7)
6.Ανατόλια 30 (11-8)
7.Αγρίνιο 30 (11-8)
8.Στρατώνι 29 (10-9)
9.Φάρσαλα 28 (9-10)
10.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 28 (9-10)
11.Ασπίδα Ξάνθης 25 (6-13)
12.Γέφυρα 24 (6-12)*
13.Χαλκηδόνα 24 (5-14)
14.Ελίμεια 21 (3-15)*
15.Τιτάνες Παλαμά 19 (1-17)*

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Επόμενη αγωνιστική (21η, 11/3):
Χαρίλος Τρικούπης – Αγρίνιο
Χαλκηδόνα – Ανατόλια
Στρατώνι – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Φάρσαλα – Ερμής Λαγκαδά
Γέφυρα – Ικαροι Σερρών
Πευκοχώρι – Καβάλα
Ελίμεια – Τιτάνες Παλαμά

Βασίλης Κούρκουλας

Ο Βασίλης Κούρκουλας, Αρχισυντάκτης του GoSports.gr καλύπτει καθημερινά την επικαιρότητα και με τα ρεπορτάζ του παρουσιάζει όλες τις αθλητικές εξελίξεις.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.