Αρκαδικός – Δόξα Λευκάδας 95-97

Στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο Αρκαδικός υποδεχόταν την αντίστοιχη ομάδα της Δόξας Λευκάδας, σ’ ένα ματς ‘άνευ βαθμολογικής σημασία, αν κρίνει κανείς ότι ο Αρκαδικός έχει «κλειδώσει» την 14η θέση εν’ όψει της παρουσίας του στην ειδική διαδικασία των play-out.

Αγωνιστικά η ομάδα του ΣΕΦΑ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με 35 πόντους στην α’ περίοδο προηγήθηκε με 35-23. Αν και η συνέχεια δεν ήταν καλή για τους «γηπεδούχους» με προβλήματα στην επίθεση και θέματα στην άμυνα το ημίχρονο έκλεισε στο 50-49. Στην επανάληψη ο ΣΕΦΑ ήταν πολύ κακός και το «πλήρωσε» σε πολλές περιπτώσεις μένοντας πίσω στο σκορ ακόμη και με 64-77 στα τελευταία δευτερόλεπτα της γ’ περιόδου. Για ακόμη ένα εντός έδρας ματς με κατάθεση ψυχής στο φινάλε ο Αρκαδικός γύρισε το ματς και προηγήθηκε ακόμη και με 94-91 στα 00’43 με τρίποντο του Βλάχου. Στα τελευταία δευτερόλεπτά οι διαδοχικές βολές διαμόρφωσαν το 95-95 με τον Αρκαδικός να έχει την τελευταία επίθεση. Η επίθεση ήταν όμως πολύ κακή και μετά από άστοχη προσπάθεια ο Τζόλος στην εκπνοή με λέι-απ σκόραρε για το τελικό 95-97 «παγώνοντας» το κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης.

Ουσιαστικά ο Αρκαδικός έκανε «δώρο» τη νίκη στο φινάλε, διαχειριζόμενος με πολύ λάθος τρόπο την τελευταία επίθεση και έχοντας το πλεονέκτημα με το ισόπαλο 95-95. Αντ’ αυτού έδωσε χρόνο και ευκαιρία στη Δόξα να προλάβει να σουτάρει και εκ του αποτελέσματος να πάρει τη νίκη! Έτσι «ακυρώθηκε» η προσπάθεια των παικτών και η αρκετά καλή εμφάνιση του πρώτου αγωνιστικού τετάρτου και της τελευταίας περιόδου, χάνοντας την ευκαιρία να ανακτήσει ψυχολογία εν’ όψει των play-out.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Αρκαδικό…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την ομάδα της Τρίπολης που μπήκε πολύ δυνατά στην επίθεση και «έχτισε» από νωρίς ένα αξιόλογο προβάδισμα. Το γεγονός ότι πλέον τα εναπομείναντα ματς δεν παρουσιάζουν βαθμολογικό ενδιαφέρον ο ΣΕΦΑ μπήκε δυνατά στο παρκέ και χωρίς άγχος και πίεση. Στο 9-2 το σκορ στα 07’55 και στο 18-9 στα 05’33. Παράλληλα ο Αρκαδικός αποδείχθηκε εξαιρετικός και στον τομέα των ριμπάουντ ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση (9 ριμπάουντ έναντι 3 της Δόξας).

Το ματς είχε έναν σχετικά γρήγορο ρυθμό αλλά με τις άμυνες να μπαίνουν μάλλον σε δεύτερη μοίρα. Η ομάδα της Τρίπολης στηρίχθηκε ουσιαστικά στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (11/17 σουτ και 64,7%, έναντι 6/13 του αντιπάλου και 46,2%). Κάπως έτσι διατηρήθηκε το προβάδισμα με 23-16 στα 03’06 και 35-23 στο φινάλε της α’ περιόδου.

«Φρενάρισμα» στη συνέχεια λόγω λαθών και αναποτελεσματικής άμυνας…

Στη συνέχεια η ομάδα της Δόξας ανέβασε ρυθμούς και πίεση στην άμυνά του, ενώ χάρη στην καλή κυκλοφορία βρήκε σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα. Παράλληλα οι «γηπεδούχοι» άρχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επίθεση, είτε με αρκετά χαμένα σουτ (6/14 σουτ και 42,9%), είτε με αρκετά λάθη (7 στη β’ περίοδο). Παράγοντες που επέτρεψαν στη νησιώτικη ομάδα να επιστρέψει σταδιακά στο παιχνίδι. Στο 36-31 το σκορ στα 08’28 και στο 42-37 στα 04’40. Παρ’ όλα αυτά ο ΣΕΦΑ βρήκε λύσεις και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να προσπεράσει εύκολα στο ματς. Τα προβλήματα στην επίθεση σε συνδυασμό με την πολύ μεγάλη ευστοχία της Δόξας (10/14 σουτ με 71,4%), ουσιαστικά ισορρόπησαν το ματς και επέτρεψαν στους «φιλοξενούμενους» να προσπεράσουν στο σκορ με 46-47 στα 02’01 και λίγο αργότερα με 46-49. Το φινάλε του α’ μέρους έβρισκε προηγούμενο τον ΣΕΦΑ με 50-49.

Πολύ κακή τρίτη περίοδο και αλλαγή ισορροπιών

Όσο άσχημα εξελίχθηκε η δεύτερη περίοδος στο σύνολό της με αποτέλεσμα να «μπει» στο ματς και πάλι η Δόξα, άλλο τόσο κακή χαρακτηρίστηκε και η τρίτη περίοδος. Ο Αρκαδικός αν και δεν επέτρεψε στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου τη Δόξα να ξεφύγει (53-54 στα 08’30 και 58-58 στα 06’42) συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επίθεση κυρίως με τα αρκετά λάθη (5 στο συγκεκριμένο 10λεπτο) αλλά και την εξαιρετική ευστοχία της Δόξας στην επίθεση (12/15 σουτ στην γ’ περίοδο). Αποτέλεσμα στο φινάλε του δεκαλέπτου οι παίκτες της Δόξας να καταφέρνουν να ξεφύγουν στο σκορ με 63-68 στα 03’00 και 64-75 στα 02’10. Η διαφορά άγγιξε και το -13 στα 01’00 με το σκορ στο 64-77, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 66-77. Είναι χαρακτηριστικά ότι στο διάστημα της β’ και γ’ περιόδου τα ποσοστά της Δόξας στα σουτ εντός πεδιάς άγγιξαν το 78,6% (22/28)!

Η «επιστροφή» και το «δώρο» της νίκης στο φινάλε…

Οι παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση ξεκινώντας την «αντεπίθεσή» τους από την ουσιαστική αμυντική λειτουργία που δύσκολα εντοπίσαμε ανάλογη πιο πριν στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Στο ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου ο Αρκαδικός με επί μέρους σκορ 8-1 «επέστρεψε» στο παιχνίδι, περιορίζοντας παράλληλα τα λάθη (2-4) και ανεβάζοντας ρυθμούς και αποτελεσματικότητα στο ριμπάουντ (9-5). Το μεγαλύτερο αποτέλεσμα της καλής άμυνας του Αρκαδικού ήταν η πτώση στα ποσοστά ευστοχίας της Δόξας μόλις στο 33,3% (3/9 σουτ).

Η ομάδα της Τρίπολης «πάλευε» να επιστρέψει στο ματς αν και ακολουθούσε στο σκορ (76-81 στα 06’25 και 83-87 στα 04’05). Ο ΣΕΦΑ ισοφάρισε εκ νέου μετά από ώρα σε 89-89 στα 02’16, ενώ στα 00’43 ο Βλάχος με μεγάλο τρίποντο έκανε το 94-91! Εκεί φάνηκε το ματς να «γέρνει» προς τον Αρκαδικό, αλλά διαδοχικά φάουλ και η διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» στις βολές έφεραν τις δύο ομάδες στο 95-95 στα 00’23’’8. Ο ΣΕΦΑ είχε μια ολόκληρη επίθεση δική του μην αφήνοντας ευκαιρία και εκδήλωσης επίθεση στον αντίπαλο. Η τελευταία επίθεση του ΣΕΦΑ αποδείχθηκε όμως η χειρότερη δυνατή. Κακή πάσα του Πελτιέρ που κλείστηκε αποτελεσματικά σε επίθεση που ξεκίνησε νωρίτερα απ’ ότι έπρεπε και κακή όσο και δύσκολη προσπάθεια του Τζουγκαράκη από την αντίπαλη ρακέτα κλεισμένος από τρεις αντιπάλους. Το ριμπάουντ για τη Δόξα ήρθε και οι παίκτες της ξεχύθηκαν στον αιφνιδιασμό για να πετύχει με τη λήξη της αναμέτρησης ο Τζόλος το νικητήριο καλάθι για το 95-97!

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 95-97

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 14/04/2018 (17:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 200-300.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-23 (Α’), 50-49 (Β’), 66-77 (Γ’), 95-97 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκούτας, Ζακεστίδης, Καρακάσης.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Δεσποτάκης): Βλάχος 5(1), Σίνης 16(2), Μούκας 2, Προδρόμου 21(3), Μαρκαγκάκης 3(1), Τζαϊδάς, Πέλτιερ 6, Γαρμπής 15(1), Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 27.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κατοπώδης): Κελεσίδης, Τζόλος 17(3), Αγγελόπουλος 16(1), Καλαμπάκας 10(2), Πετρόπουλος 13(2), Λιακόπουλος 25(1), Ράπτης 8, Μάρκοβιτς 6, Γράβας 2.

Πηγή: contraepithesi.gr