ΑΟΧ Κισσαμικός: Επική ανατροπή στις καθυστερήσεις!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας παρά το εις βάρος της 1-0 έκανε επική ανατροπή στις καθυστερήσεις απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, επικρατώντας με σκορ 2-1.

Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 33′ με τον Βεργώνη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας κυριάρχησε και πραγματοποίησε μία “γεμάτη” εμφάνιση με συνεχή πίεση στον αντίπαλο και με αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Τελικά η δικαίωση των προσπαθειών ήρθε στις καθυστερήσεις με τα γκολ των Τόλι (90+3′) και Βρεττού (90+5′).

Οι φάσεις του αγώνα
6′ Από πάσα του Τόλι το σουτ του Ξύδα καταλήγει άουτ.
9′ Σουτ του Συμελίδη ο Παπαδόπουλος αποκρούει σε κόρνερ.
11′ Επικίνδυνη σέντρα του Λέο ο Λιόνης απομακρύνει προ του Ξύδα.
13′ Σέντρα σουτ του Λιόνη ο Παπαδόπουλος διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
14′ Σουτ του Ξύδα από πλάγια θέση ο Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ.
20′ Σουτ του Λέο ο Καλογεράκης δεν μπορεί να μπλοκάρει την μπάλα και στη συνέχεια διώχνει με δυσκολία στη γραμμή.
25′ Ο Βεργώνης πάσαρε στον Βλαχομήτρο, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.
27′ Γύρισμα του Λιόνη σουτ του Συμελίδη ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει.
33′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μπρίτο κεφαλιά του Βεργώνη και 0-1.
38′ Σέντρα του Γεωργιάδη κεφαλιά του Χασομέρη άουτ.
41′ Φάουλ του Σάλιακα η μπάλα φτάνει στον Λέο, που προσπάθησε να σκοράρει με “λόμπα”, αλλά ο Καλογεράκης μπλόκαρε εύκολα.
53′ Κόρνερ του Σάλιακα κεφαλιά του Παντελάκη η μπάλα παίρνει ύψος και ο Καλογεράκης μπλοκάρει.
56′ Μεγάλη ευκαιρία. Ο Σάλιακας πασάρει κάθετα στον Ξύδα που στέλνει με σουτ την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια το σουτ του Λέο μπλοκάρει ο Καλογεράκης.
58′ Νέα ευκαιρία από πάσα του Λέο ο Τόλι έκανε το γύρισμα και ο Καλογεράκης έδιωξε προ του Ξύδα.
63′ Σουτ του Μπρίτο απέκρουσε ο Παπαδόπουλος.
80′ Κάθετη του Ξύδα στον Χαλκιαδάκη που προσπαθεί να αποφύγει τον Καλογεράκη, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ.
81′ Κόρνερ του Σάλιακα κεφαλιά του Ζιούλη η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.
84′ Φάουλ του Σάλιακα ο Καλογεράκης διώχ ει και στη συνέχεια μπλοκάρει το σουτ του Λέο.
87′ Ο Γεωργιάδης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
90+3′ ΓΚΟΛ: Ο Τόλι κλέβει την μπάλα και αποφεύγει τον Καλογεράκη και με πλασέ κάνει το 1-1.
90+5 ΓΚΟΛ: Με σουτ του Βρεττού ολοκληρώνεται η επική ανατροπή.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (ΕΠΣ Λασιθίου)- Παπαδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Κουναλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Σαμαράς (56′), Βλαχομήτρος (70′), Λιόνης (77′), Βεργώνης (84′), Κυβελίδης (90+5′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (87′ Αποστολίδης), Σελινιωτάκης (74′ λ.τρ. Χαλκιαδάκης), Γκίνη (80′ Βρεττός), Λεμονής, Σάλιακας, Ξύδας, Λέο.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Καπίας (34′ λ.τρ. Τσεμπερίδης), Λιόνης, Βεργώνης, Καλαϊτζίδης (70′ Δόρης), Βλαχομήτρος, Συμελίδης, Μπρίτο, Χασομέρης (82′ Κυβελίδης).

Διαβάστε όσα ειπώθηκαν στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα της ομάδας μας με τον Απόλλωνα Πόντου.

Η τοποθέτηση του προπονητή της ομάδας μας Γιώργου Πετράκη ήταν η εξής: «Γνωρίζαμε και πριν από το παιχνίδι ότι απέναντί μας είχαμε έναν αντίπαλο, που πραγματικά οι παίκτες του είναι υψηλού επιπέδου και έχουν παραστάσεις από μεγαλύτερη κατηγορία και το έργο μας θα ήταν αρκετά δύσκολο. Επίσης γνωρίζαμε το στυλ παιχνιδιού του αντιπάλου και με βάση αυτό προσπαθούσαμε να παρουσιαστούμε έτοιμοι όσον αφορά το τακτικό μας πλάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν πολύ καλή για 25 λεπτά, τα υπόλοιπα 20′ του παιχνιδιού δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και αυτό οφείλεται στην αδυναμία να κρατήσουμε την μπάλα στην αλλαγή κατοχής, όπου αυτό μας έκανε και απλώσαμε λίγο τις γραμμές και έτσι μετά δεν είχαμε τη συνοχή που θέλουμε να έχουμε σαν ομάδα. Όμως παρότι βρεθήκαμε και πίσω στο σκορ από μία στατική φάση στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες έκαναν μία πολύ καλή προσπάθεια. Νομίζω ότι κατά τη δική μου άποψη ίσως να ήταν το καλύτερο φετινό ημίχρονο όσον αφορά το “χτίσιμο” παιχνιδιού, διότι είχαμε απέναντί μας μία ομάδα που έπαιζε στο μισό γήπεδο. Αλλά σε αυτό το κομμάτι δείξαμε υπομονή και στο τέλος δικαιωθήκαμε. Μας αφήνει πολύ ικανοποιημένους και ο τρόπος που ήρθε η νίκη και με βάση τον αντίπαλο, που είναι μία από τις καλές ομάδες της κατηγορίας. Να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στα παιδιά που μπήκαν αλλαγή, διότι μας βοήθησαν πάρα πολύ. Κοιτάμε τη συνέχεια, που είναι πολύ γρήγορα με το ματς της Τετάρτης στα Τρίκαλα».

Για το αν ο τρόπος που ήρθε η νίκη βοηθάει στην ψυχολογία της ομάδας και στο “χτίσιμο” εμπειριών των παικτών, αλλά και στο να “κερδίσει” και τον κόσμο: «Εκατό τοις εκατό, θα συμφωνήσω σε αυτό. Αλλά θα πω κάτι άλλο, εμάς και εμένα προσωπικά, μας ενδιαφέρει πάντα να κερδίζουμε. Για εμένα αυτός είναι ο πρώτος στόχος όταν παίζεται ένα παιχνίδι, όπως είναι το ποδόσφαιρο. Σήμερα και να μην καταφέρναμε να γυρίσουμε το παιχνίδι η εικόνα που βγάλαμε στο δεύτερο ημίχρονο με ικανοποίησε τόσο πολύ που και κάποιο γκολ να μην έμπαινε ή να μην το γυρνούσαμε θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Όταν έρχεται μία ανατροπή και μπαίνει και κάποιο γκολ – χώρια από τα δοκάρια που είχαμε – και καταφέρνουμε και φτάνουμε σε αυτό το σημείο είναι περισσότερο για να κερδίσει η ομάδα ψυχολογία και οι νεαροί παίκτες που έχουμε σε ηλικία να μπορούν να πιστεύουν περισσότερο στις ικανότητές τους και να κοιτάζουμε τη συνέχεια με περισσότερη αισιοδοξία».

Ο “χρυσός” σκόρερ της ομάδας μας Νίκος Βρεττός δήλωσε τα εξής: «Θα συμφωνήσω και εγώ με τον προπονητή μου. Ξέραμε από την αρχή της εβδομάδας ότι είχαμε να κάνουμε με μία πολύ δύσκολη ομάδα, όπως ο Απόλλων Πόντου. Θεωρώ ότι οι συμπαίκτες μου και όλη η ομάδα δώσαμε το 100% και γι’ αυτό καταφέραμε να γυρίσουμε το σκορ και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό. Το να γυρνάς ένα παιχνίδι μέσα σε πέντε λεπτά δείχνει το πάθος σου, την όρεξη που έχεις για να πάρεις αυτούς τους βαθμούς και για να δείξεις αυτό που αξίζεις».

Για το αν είναι ο “άνθρωπος της τελευταίας στιγμής”, αφού είχε βγάλει και την ασίστ με τον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις: «Δεν θέλω να πω κάτι προσωπικό για μένα. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι, όπως είπα και πριν, είμαι πολύ χαρούμενος. Το μόνο που κοιτάω είναι να βοηθάω την ομάδα μου και να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ γι’ αυτήν».

Από την πλευρά του Απόλλωνα Πόντου δεν έγιναν δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου λόγω πίεσης χρόνου για να προλάβει η αποστολή το αεροπλάνο της αποστολής.

Πηγή: ΑΟΧ Κισσαμικός