Την πρώτη του ήττα μετά αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα στην Ευρωλίγκα, γνώρισε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε με 89-78 στο Βελιγράδι για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες έχασαν για τέταρτη διαδοχική φορά εκτός έδρας και πλέον ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με τον Παναθηναϊκό Superfoods και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός είχε πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Ερυθρό Αστέρα στη διοργάνωση, όμως οι Σέρβοι -που στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαν στον πάγκο τον Αλιμπίγιεβιτς που αποβλήθηκε- με κορυφαίο τον Ντίλαν Ένις (21π. με 8/12 σουτ, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 17′) πήραν την πρώτη τους νίκη και διατήρησαν τις όποιες ελπίδες έχουν για να βρεθούν στα πλέι οφ.

Η ελληνική ομάδα ήταν πολύ άστοχη κοντά στο καλάθι τελειώνοντας με μόλις 12/31 δίποντα ενώ την ίδια στιγμή είχε 11/26 τρίποντα. Παράλληλα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρότι κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ είχαν 14 λάθη που οδήγησαν σε 19 πόντους των Σέρβων. Ο Ολυμπιακός παρότι κατάφερε να καλύψει τις διψήφιες διαφορές που έχανε, στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκε 32 πόντους με τον Αστέρα -που αγωνίστηκε δίχως τους Φελντέιν και Άντιτς- να τρέχει δύο φορές σερί 10-0.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (ολοκληρώθηκε με 24-20) ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου βρέθηκαν ακόμα και στο +12 (36-24). Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με +11 (43-32).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο σκορ (47-46 στο 24′) όμως ο Αστέρας συνέχισα να έχει το προβάδισμα και στο 27′ προηγήθηκε με 57-53. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως άνηκε στον Ολυμπιακό που έτρεξε ένα σερί 10-0 και στο φινάλε του δεκαλέπτου προσπέρασε με 57-63, ενώ το προβάδισμα του έφτασε ως και το +8 (57-65).

Στο 32′ ο Ουίλτζερ με τρίποντο έκανε το 61-68 όμως οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί 10-0 προσπέρασαν με 71-68 στο 35′ Ο Σπανούλης που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν στον πάγκο με τέσσερα φάουλ, ισοφάρισε σε 71-71 με γκολ φάουλ ενώ δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος μείωσε σε 78-75. Ένα νέο 10-0 των Σέρβων του έβαλε μπροστά στο σκορ με 88-75 με 26” να απομένουν. Στον λίγο χρόνο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πλησιάσει με τους Σέρβους να παίρνουν τη νίκη με 89-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 39-34, 53-63, 89-78

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Νταβιντόβατς 9, Λάζιτς 2, Ντόμπριτς 5 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 11 (1), Όμιτς 6, Λεσόρ 9, Ένις 21 (4), Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1, Σπανούλης 16 (3), Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 12 (1 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 14 (2), Ουίλτζερ 10 (2), Τόμπσον.