Πιο συγκεκριμένα, το χορτάρι στο οποίο έζησαν τόσες πολλές εμπειρίες και ποδοσφαιρικές συγκινήσεις, πάτησαν ξανά οι βετεράνοι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης Άρτας, προκειμένου να αγωνιστούν κόντρα στους βετεράνους του ΠΑΣ Γιάννινα. Ο σκοπός της αναμέτρησης ήταν αφενός οι άνθρωποι να θυμηθούν τις παλιές δόξες, κι αφετέρου, το σημαντικότερο, να ενισχυθεί το Δημοτικό Σχολείο Κομμένου.

Για την ιστορία ο αγώνας έληξε με νικητές τους βετεράνους του ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-5. Ο Μητσιόπουλος στο 5ο λεπτό με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1, για να χάσουν μεγάλη διπλή ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα οι Μητσιόπουλος και Τσιατούρας, οι οποίοι σημάδεψαν στην ίδια φάση το κάθετο και το οριζόντιο δοκάρι αντίστοιχα. Στο 14′, ο Μητσιόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και από κοντά πέτυχε το 0-2, με την Αναγέννηση να έχει οριζόντιο δοκάρι στο 37′ με τον Νίκου, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Στο δεύτερο 40λεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 43΄, με ωραίο γκολ του Καρίνου, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Ντέτσικα. Ο ΠΑΣ πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στο 48′ με σουτ του Τσιατούρα, έπειτα από γύρισμα στο ύψος του πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ύστερα από κάθετη πάσα, ο Μητσιόπουλος απέφυγε τον Αραβανή και με τακουνάκι σε κενή εστία πέτυχε το 1-4, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Στο 60ο λεπτό, ο Νίκου κέρδισε πέναλτι και ο Ζάχος από την άσπρη βούλα μείωσε σε 2-4. Το τελικό 2-5, διαμόρφωσε ο Παπαβασιλείου σε κενή εστία, και αφού ο Αραβανής πρώτα σταμάτησε τη διπλή προσπάθεια του Τσιατούρα να σκοράρει.

Διαιτητής: Παπαμιχαήλ Αποστόλης Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος – Πολύζος Κωνσταντίνος

Αναγέννηση Άρτας (Λάϊος Β.): Δημητρίου, Παπαμιχαήλ, Μαγκάκης, Υφαντής, Τσόγκας, Τρούλλης, Στράτος, Παπαχρήστου, Ζάχος, Νίκου και Λάϊος Ι
αγωνίστηκαν και οι: Σφήκας, Πότσιος, Παπαποστόλης, Καρίνος, Μπακόλας, Αναγνωστάκης, Μπέτσας, Φίντζος, Αθανασίου, Παρράς, Αραβανής, Βέτσιος, Στασινός, Ψεύτης

ΠΑΣ Γιάννενα (Κλείτσας): Ντέτσικας, Κοντοδήμας, Μπουτσούρης, Ζώης, Οικονόμου, Κοζανίτης, Γιάτσος, Γήτας, Μητσιόπουλος, Κατερίνης, Τσιατούρας
αγωνίστηκαν και οι: Νέος, Τζιάλλας, Γκολφινόπουλος, Παπαβασιλείου, Χαρίσης, Παπαρούνας

Πηγή: artagoal.gr