Διεξήχθη σήμερα Σάββατο 20/10/18 και ώρα 16:00 στο γήπεδο Βόνιτσας ο αγώνας της 6ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας ανάμεσα στον ΠΑΣ Αμβρακικό Βόνιτσας και τον Εθνικό Φιλιππιάδας, με τους φιλοξενούμενους αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ να παίρνουν την νίκη με τελικό σκορ 1-3.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Βόνιτσα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5΄ειχε μια καλή ευκαιρία με τον Νίκου που δεν μπόρεσε όμως να αξιοποιήσει.  Στο 7΄παλι οι γηπεδούχοι μετά από λάθος του τερματοφύλακα του Εθνικού Μολώνη βρέθηκαν στο προσκήνιο αλλά και εκεί το σκορ παρέμεινε στο 0-0. Στο 15’ μετά από μια κάθετη μπαλιά του Κουτσογιώργου στον Ζιώγκα ο παίκτης της Βόνιτσας έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ που το έστειλε στο «Γ» της εστίας του Μολώνη, με την Βόνιτσα να παίρνει το προβάδισμα με 1-0. Η ομάδα της Φιλιππιάδας στο 37΄ειχε μια καλή ευκαιρία αλλά με τον τερματοφύλακα της Βόνιτσας Ντελή να κάνει μια ωραία έξοδο και να διώχνει με ασφάλεια ενώ και στο 45΄παλι ο Εθνικός απείλησε την εστία με τον Δημητριάδη αλλά και εκεί ο Ντελής κράτησε το 1-0 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και έψαξαν το γκολ το οποίο ήρθε στο 50΄μετά από πάσα του Μήτσου με τον Cjapi Daniel να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αμβρακικού κάνοντας το 1-1 ενώ και στο 58΄ο Εθνικός είχε και οριζόντιο δοκάρι. Στο 78΄ο διαιτητής του αγώνα έδειξε την άσπρη βούλα από ανατροπή του Νίκου μέσα στην περιοχή της Βόνιτσας, με τον Μήτσο να εκτελεί και να νικάει τον τερματοφύλακα Ντελή της Βόνιτσας κάνοντας το 1-2. Στο 91΄ο Λάκκας από εκτέλεση φάουλ σχεδόν από το κέντρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βόνιτσας διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 υπέρ του Εθνικού Φιλιππιάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΒΟΗΘΟΙ: ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ – ΣΦΟΝΔΥΛΗ

ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΒΟΝΙΤΣΑΣ (ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ): ΝΤΕΛΗΣ, ΝΙΚΟΥ, ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ, ΜΑΤΣΙΝΓΚΟΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ-ΣΑΡΤΖΗΣ, ΜΠΟΥΚΟΥΡΑΣ, ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ, ΣΚΑΜΝΕΛΟΣ (ΜΗΤΣΟΥΡΑΣ 63΄), ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ, ΖΙΩΓΚΑΣ, ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ (ΝΙΑΦΑΣ 81΄).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ): ΜΟΛΩΝΗΣ, ΛΥΤΟΣ (ΜΥΦΤΑΡΑΪ 40΄ (ΚΑΚΑΒΑΣ 72΄)), ΣΤΟΥΠΑΣ, ΛΑΚΚΑΣ, ΔΕΡΒΙΛΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, CJAPI DANTIEL, ΞΥΛΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΗΤΣΟΣ, ΝΙΚΟΥ, ΤΣΙΡΟΣ.