Αρκαδικός-Δούκας 76-74

Betarades

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα του Σαββάτου 13/01 με τη διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής και η ομάδα του Αρκαδικού υποδεχόταν σ’ έναν πάρα πολύ σημαντικό αγώνα και για τις δύο ομάδες τον ΑΣΕ Δούκα στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης. Μια αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη προκειμένου να αποκοπούν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και παράλληλα να αποκτήσουν ψυχολογία εν’ όψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Το απόγευμα του Σαββάτου μετά από ένα ντέρμπι που είχε χαρακτήρα θρίλερ από την αρχή ως το τέλος, η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να φτάσει στην πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 76-74, χάρη ουσιαστικά σ’ ένα μεγάλο τρίποντο του Παντελή Μαραγκάκη στα 00’26’’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης! Βέβαια ο Αρκαδικός για να σιγουρέψει τη νίκη έπρεπε να περιμένει το τελικό σφύριγμα της νίκης προκειμένου να ανασάνει με ανακούφιση για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνας.

Το παιχνίδι βρήκε τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ και να εναλλάσσονται το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με εξαίρεση το φινάλε της τρίτης περιόδου στο οποίο η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε για λίγο να ξεφύγει με 58-51. Αν και αμυντικά ο Αρκαδικός δεν ήταν κακός σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης με εξαίρεση τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (που είχαμε επισημάνει σε σχετικό ρεπορτάζ την Παρασκευή), στην επίθεση επηρεάστηκε από την κρισιμότητα του παιχνιδιού, έχοντας κατά διαστήματα κακές ή άστοχες επιλογές αλλά και κάποια σημαντικά λάθη που δεν του επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ ή να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα. Το ματς πήγε μέχρι το φινάλε στα ίσα και η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως ήταν το τρίποντο του Μαραγκάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δυνατό ξεκίνημα αλλά και αστοχία…

Το παιχνίδι είναι γεγονός ότι ξεκίνησε δυνατά για τις δύο ομάδες αλλά την ίδια ώρα και με άστοχες επιλογές στην επίθεση. Ένας σχετικά γρήγορος και άναρχος ρυθμός στην αναμέτρηση αποτέλεσε γεγονός, την ώρα που καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 4-5 το σκορ στα 07’38, στο 9-8 στα 05’43, στο 11-15 λίγο αργότερα στα 03’27 και στο 16-15 στα 02’35.

Οι φιλοξενούμενοι από τη μία ήταν αρκετά άστοχοι στο παρκέ, αλλά την ίδια ώρα όντας πιο «μαχητικοί» κατάφερναν να ανανεώσουν αρκετές φορές τις επιθέσεις του με κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά 7 στο α’ δεκάλεπτο). Παρ’ όλα αυτά ο Αρκαδικός έχοντας λίγο καλύτερα ποσοστά στο α’ δεκάλεπτο (7/15 σουτ και 46,7%, έναντι 8/22 σουτ και 36,4% του αντιπάλου) κατάφερε να κλείσει προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 21-19.

Ανάλογη εικόνα και στη συνέχεια…

Οι δύο ομάδες δεν ήταν διατεθειμένες να χάσουν το ματς και η εξέλιξη του παιχνιδιού έβρισκε τις δύο ομάδες με εναλλαγή στο προβάδισμα. Οι επιθετικές επιλογές του Αρκαδικού δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές, ενώ και η αστοχία ήταν ακόμη μεγαλύτερη (5/16 σουτ). Στο 24-23 το σκορ στα 07’40 και στο 24-28 στα 06’18. Ο Αρκαδικός στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε εκ νέου με 30-28 με μικρό σερί 6-0 στα 03’23.

Οι παίκτες του κ. Δεσποτάκη αν και βρήκαν κάποιες λύσεις από την περιφέρεια, στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισαν πρόβλημα να πάρουν πόντους από τους ψηλούς τους ομάδας (μόλις 7), ενώ παράλληλα χάθηκαν κάποιοι σχετικά εύκολοι πόντοι οι οποίοι θα μπορούσαν να δώσουν ένα προβάδισμα στην ομάδα της Τρίπολης. Βασικός λόγος που ο Δούκας βρισκόταν για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς αποτέλεσε και το γεγονός ότι ο Κυρίτσης στα μισά του ματς είχε σκοράρει ήδη 17 πόντους!

Συνέχεια «θρίλερ» στην επανάληψη…

Όσο ο Αρκαδικός δεν έδειχνε ηρεμία και σταθερότητα στην επίθεση δεν ήταν δυνατό να ξεφύγει στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Δούκας με χαμηλότερα ποσοστά ευστοχίας στην τρίτη περίοδο (50% έναντι 58,8% του ΣΕΦΑ στα σουτ εντός πεδιάς, αλλά και περισσότερα λάθη (7 έναντι 1 των γηπεδούχων), συνέχισε να μένει για τα καλά μέσα στο ματς. Στο 39-41 το σκορ στα 06’53 και στο 45-43 στα 05’07.

Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου οι «γηπεδούχοι» προσπάθησαν να πάρουν ένα πιο ουσιαστικό προβάδισμα (49-46 στα 03’02) χωρίς αποτέλεσμα. Προσωρινά πάντως τα διαδοχικά των Τζουγκαράκη και Προδρόμου αλλά και το τρίποντο του Γαρμπή με σερί 7-0 μετέτρεψε το 51-51 σε 58-51. Το απίστευτα τυχερό καλάθι του Κυρίτση στο τέλος έκλεισε τη διαφορά για να διαμορφωθεί η τρίτη περίοδο σε 59-53.

Κακό ξεκίνημα και ντέρμπι ως το φινάλε…

Ο Αρκαδικός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την μοναδική ευκαιρία που είχε να ξεφύγει στο σκορ. Με κακό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και διαδοχικά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση έβαλαν πολύ γρήγορα μέσα στο ματς το Δούκα που με σερί 0-8 προηγήθηκε με 59-61 στα 07’44. Από τη στιγμή που η αναμέτρηση δεν «ξεκαθάρισε» νωρίτερα το φινάλε αναμενόταν δραματικό.

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ (61-61 στα 07’40, 63-63 στα 06’25 και 66-65 στα 04’55), ενώ ακόμη και όταν ο Αρκαδικός πήρε προβάδισμα με 68-65 στα 04’32 δεν κατάφερε να ξεφύγει. Το ματς έφτασε στο τελευταίο λεπτό όταν ο Δούκας με καλάθι του Κυρίτση στα 00’52 ισοφάριζε σε 72-72. Κάτι τα λάθη του ΣΕΦΑ (4) και κάτι τα επιθετικά ριμπάουντ των παικτών του κ. Γιαννόπουλου (6) δυσκολεύαν τον ΣΕΦΑ στο να προηγηθεί με αξιόλογη διαφορά στο ματς στην δ’ περίοδο.

Τα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα…

Τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ήταν δραματικά και όλα θα κρίνονταν σε μια λεπτομέρεια. Αναλυτικά λοιπόν οι τελευταίες στιγμές του ματς είχαν ως εξής:

· 00’26” | Τρίποντο του Μαραγκάκη για το 75-72. Το κρισιμότερο καλάθι του ματς αναμφίβολα.

· 00’27”7 | Κερδισμένο φάουλ του Κυρίτση ο οποίος με 2/2 μειώνει σε 75-74.

· 00’18”6 | Κερδισμένο φάουλ του Προδρόμου από τον Κυρίτση, όπου με 1/2 βολές διαμορφώθηκε το 76-74.

· 00’01”7 | Χαμένο σουτ του Κυρίτση (διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, αλλά δεν ήταν) και κερδισμένο φάουλ του Προδρόμου, ο οποίος αστοχεί στην πρώτη βολή και χάνει επίτηδες τη δεύτερη για να τελειώσει το ματς.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΔΟΥΚΑΣ 76-74

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 13/01/2017 (17:00)

ΘΕΑΤΕΣ: 400-500.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19 (Α’), 35-35 (Β’), 59-53 (Γ’), 76-74 (Δ’)

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Μάριος Δεσποτάκης): Μπιζούκας 2, Βλάχος 5(1), Λυμπερέας, Σίνης, Μούκας, Προδρόμου 16(1), Μαραγκάκης 6(2), Τζαϊδάς, Πελτιέρ 23(2), Γαρμπής 10(2), Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 14.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιάννης Γιαννόπουλος): Τόζιος 7(1), Παναγιωταράς 10(1), Τσουργιάννης Αρ. 3(1), Τσιότρας 13(1), Μαστόρος, Κυρίτσης 27(2), Κουκουλάς 14, Ντιφαντής.