Πρώτη ευρωπαϊκή εντός έδρας ήττα για τον Άρη

Τη δεύτερη ήττα του -και πρώτη στη Θεσσαλονίκη- στο Basketball Champions League γνώρισε ο Άρης καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής έχασε στο Nick Galis Hall από τη γερμανική Τέλεκομ Μπον 69-75. Αυτή ήττα η πρώτη νίκη για την ομάδα της Βόννης στη διοργάνωση.

Ο Άρης παρουσία δύο αγωνιστικά πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος όπου είχε προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, απώλεσε τη διψήφια διαφορά που είχε χτίσει. Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (6/21) και συνολικά σούταρε μόλις με 37% εντός παιδιάς (42,4% στα δίποντα και 28,6% στα τρίποντα).

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας από την αρχή τον δικό τους ρυθμός και κατάφεραν να χτίσουν διαφορές που έφτασαν δύο φορές στο +8 (10-2 και 18-10) πριν οι Γερμανοί με ένα δικό τους μικρό σερί μειώσουν στο φινάλε του δεκαλέπτου στο σουτ (18-16). Με τον Φλιώνη να σημειώνει πέντε προσωπικούς πόντους ο Άρης έτρεξε ένα επιμέρους 9-2 στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε με 27-18 με τη Βόννη ωστόσο να βρίσκει και πάλι λύσεις (7-0 σερί μειώνοντας σε 27-25 στο 16′). Δύο τρίποντα όμως από τους Βον και Βασιλόπουλος αλλά και ένα καλάθι του πρώτου έφεραν τον Άρη για πρώτη φορά στο +10 καθώς προηγήθηκε με 35-25 στο 19′ ενώ με αυτή τη διαφορά (39-29) ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Άρη που έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +13 (43-30) ωστόσο οι «κίτρινοι» πλήρωσαν ένα ακόμα «νεκρό» σημείο τους στον αγώνα. Η Βόννη με ένα δικό της επιμέρους σκορ 13-2 μείωσε σε 45-43 ενώ στο 27′ με τρίποντο του Μέιο προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ με 49-51. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο ισόπαλες με 53-53, με τους Γερμανούς να έχουν επιστρέψει από το -10 του ημιχρόνου.

Στο 32′ ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές έκανε το σκορ 56-53 υπέρ του Άρη όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον τον έλεγχο του ρυθμού. Ο Κάρι με τρίποντο έκανε το σκορ 58-62 στο 35′ με τον Άρη να βρίσκει σκορ μόνο με τον Βασιλόπουλο. Η Βόννη κατάφερε να συντηρήσει τη βραχεία κεφαλή της ως και το φινάλε του αγώνα καθώς ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-29, 53-53, 69-75

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 11 (1), Βον 16 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 6, Μούρτος, Βασιλόπουλος 12 (2), Πέτγουεϊ, Γουίβερ, Μπένσον 5, Μπελ 8

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς): Κάρι 8 (2), Κλέιν, Ντζούρισιτς 9 (1), Γκαμπλ 20 (8 ριμπάουντ), Ντιλέο 7 (1), Μπρούνιγκ 4, Μπαρτόλο 4, Μέιο 17 (4), Χιλ 6.

Πηγή: esake.gr

Ομάδα Σύνταξης

To Gosports.gr είναι μια σύγχρονη αθλητική ιστοσελίδα . Με συνεχή ροή αθλητικών ειδήσεων, πλούσιο φωτορεπορτάζ, videos, αποκλειστικές συνεντεύξεις, μεταγραφές, πρόγραμμα αγώνων, live streaming, αφιερώματα και καθημερινό παρασκήνιο παρουσιάζει όσα συμβαίνουν στην Βορειοδυτική Ελλάδα και όχι μόνο, με στόχο την έγκαιρη και αξιόπιστη ενημέρωση.