Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ο Καραϊσκάκης

Δεν τα κατάφερε ο Καραϊσκάκης, κόντρα στην πολύ ισχυρή Παναχαϊκή, παλεύοντας ωστόσο το ματς, από το οποίο θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω. Οι παίκτες του Σάκη Παπαβασιλείου, έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ, όμως δεν ήταν όσο προσεκτικοί θα έπρεπε στην τελική προσπάθεια, και γνώρισν μια ήττα, που βάση της εικόνας του παιχνιδιού, θα μπορούσε να αποφευχθεί. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, και μετά από δύο ακίνδυνα μακρινά σουτ, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή, με τον Ελευθεριάδη να πιάνει συρτό δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, και το Μέλκα να πέφτει και να διώχνει πλάγια. Η αρτινή ομάδα απάντησε στις ευκαιρίες, με το Δημητριάδη να εκτελεί φάουλ, το Μακρή να πηδά πιο ψηλά απ’ όλους και το Σούλη να μπλοκάρει στη γωνιά του. Ο Ελευθεριάδης απείλησε για ακόμα μια φορά στο 12’, όταν βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Έτσι, φτάσαμε στο 25ο λεπτό, όταν σε μια φάση που δε μύριζε γκολ, ο Γκίνο έκανε ένα παράλληλο γύρισμα, ο Ελευθεριάδης έπιασε ένα σχετικά αδύναμο σουτ, ο Μέλκας έκανε κακή εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του, για το 0-1 των φιλοξενούμενων. O Καραϊσκάκης προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και στο ημίωρο, ο Κόλλινς κινήθηκε κάθετα στον άξονα, όμως το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Σούλη. Στην τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους, ο Μακρίδης επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, όμως ο Σούλης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα, και οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να μετουσιώσουν την κατοχή τους σε τελικές προσπάθειες. Οι φιλοξενούμενοι αντιθέτως, έφτασαν πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ, στο 59’, όταν ο Μωραϊτης με εξαιρετική προσωπική ενέργεια, έφτασε στην περιοχή, έπιασε και το σουτ, όμως η μπάλα έξυσε το αριστερό δοκάρι του Μέλκα, κι έφυγε άουτ. Ο Καραϊσκάκης είχε την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο μέρος, στο 63’, όταν από φάουλ του Μακρίδη, ο Μακρής πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγα άουτ. Στο 65’, ο Γκίνο σούταρε ψηλά έξω από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ευαγγέλου στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους από σέντρα του Κυριάκη, όμως η κεφαλιά του έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Σούλη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μωραϊτης είχε μια άστοχη κεφαλιά, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 71’ επιχείρησε ένα γυριστό από καλή θέση που έφυγε πολύ ψηλά. Στο 73ο λεπτό, ο Καραγιαννίδης είχε ένα φάουλ που σταμάτησε εύκολα στο Σούλη, για να φτάσουμε στο δίλεπτο 78’-79’, όταν σε δύο περιπτώσεις η αρτινή ομάδα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 78ο λεπτό, έπειτα από φάση διαρκείας, ο Μακρής βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως έπιασε άτσαλο σουτ, ενώ ένα λεπτό μετά, από παλικαρίσια προσπάθεια του Ευαγγέλου, που βοήθησε πάρα πολύ με την είσοδό του στο γήπεδο, ο Λουκίνας βγήκε με πλάτη προς το τέρμα με τον αντίπαλο γκολκίπερ, και προσπάθησε με τακουνάκι να το νικήσει χωρίς αποτέλεσμα. Το παιχνίδι άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πολλούς χώρους στην κόντρα. Στο 81’, ο Ελευθεριάδης, έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με το Μέλκα να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Μωραϊτης σούταρε λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε ψηλά. Η αρτινή ομάδα έδειξε να μένει από ιδέες στα τελευταία λεπτά, με την Παναχαϊκή, που διαθέτει πολύ έμπειρους παίκτες σε όλες τις γραμμές, να κρατά το “μηδέν” χωρίς πρόβλημα, φτάνοτας στις καθυστερήσεις κοντά στο 0-2, όταν ο Ελευθεριάδης και πάλι από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε ψηλά. Την επόμενη αγωνιστική, ο Καραϊσκάκης ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη, για το πλεόν δύσκολο παιχνίδι του, μέχρι σήμερα, κόντρα στον Άρη, ένα ματς που είναι προγραμματισμένο να μεταδοθεί και τηλεοπτικά από την ΕΡΤ3. Αξίζει να σημειωθεί, η έντονη παρουσία του κόσμου στο σημερινό ματς, με τους φίλους της Παναχαϊκής, που ξεπέρασαν τους 200, να δίνουν ένα ιδιαίτερο τόνο, με τη φωνή τους.

Γκολ : Ελευθεριάδης 25’

Κίτρινες : Αποστολόπουλος, Φωτάκης, Μπουτζίκος

Κόκκινες : –

Διαιτητής : Μανούχος Βαγγέλης (Αργολίδας)  Βοηθοί : Καραλής Λευτέρης (Ηπείρου) – Τίκας Δημήτρης (Θεσπρωτίας)  4ος : Τάσης Γιώργος (Ηπείρου)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Τσοντάκης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής, Κόλλινς (67’ Ευαγγέλου), Χούσος, Λουκίνας, Δημητριάδης (57’ Κυριάκης), Μακρίδης (77’ Μπεκατώρος)

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος) : Σούλης, Γκίνο (78’ Λουμπαρδέας), Σωτηράκος, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος (46’ Στεργίδης), Μουστακόπουλος, Ντάσιος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Μωραϊτης (85’ Βασιλείου)

Πηγή: artagoal.gr